| pimpxx a întrebat:

Salut! De obicei cand faci vocalize la canto depinde genul de melodii, gen la clasica " i i i i i" începând treptat de la do re mi fa sol la si si inapoi.
Pentru manele sau populară care sunt vocalizele de exersat? Din ce am inteles nu prea sunt valabile pentru genul asta muzical.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La manele nu se fac vocalize, este mai simplu sa canti din gura, fara solvegii sau note mmuzicale.

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să faci carieră, inscrie-te la școala populară de artă din județul tău - iți spun ăia ce vocalize faci pentru manele