| BlackWolfPB a întrebat:

De vreo săptămână mă macină o întrebare: obiectele fabricate în România sunt mai de calitate decât cele din China și dacă ar fi se pot compara cu cele fabricate în Germania, Franta etc.?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Da sunt dar depinde la ce produse ne referim, la masini nu ne putem bate cu strainii precum nemtii dar la haine si incaltaminte DA.
Braincof, Jolidon sunt un ex.
Pe de alta parte pielea romaneasca mai ales pantofi de piele merg la greu la export, talharii astia de italieni de ex. cumpara piele din Romania, fac incaltaminte si apoi vand acea incaltaminte tot in Romania la super-pret...
Cu siguranta suntem buni in multe si mai multe domenii cum ar fi agricultura etc

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru Simpatic):

Si patronul roman de ce nu vinde incaltaminte ca italianul?
Nici la haine nu o sa mai ne putem bate mult timp daca tot o sa creasca salariu minim.Sunt deja firme care falimenteaza.

| Simpatic a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Pentru ca unii au nume in spate lasat mostenire din tata-n fiu de ex. Philipp Plein care cumpara haine gata facute din Turcia si pune eticheta sa si le da de 20 de ori mai scump.
Sa cresti un brand inseamna o investitie mare uneori...

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru Simpatic):

De 20 de ori mai scump? Haide.
In procente inseamna 2000%.In business si 20% este mult.
Fara investitie in marketing nu rezisti.Se poate investi si 20% din cifra de afaceri.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu gasesti haine fabricate in Germania de catre adidas dau un exemplu doar made in china

| gabicoo a răspuns:

De cât plătești de atâta primești!
În China există fabrici de trei categorii:
1- în care se produce pentru țările bogate ( SUA, Germania, etc. ). Produsele sunt de foarte bună calitate iar prețul unui astfel de produs e destul de piperat.
2- în care se produce pentru țările dezvoltate dar mai puțin bogate ( aici ar trebui să fie și România ). Produsele sunt de calitate medie la prețuri acceptabile.
3- în care se produce pentru țările sărace. Produse de calitae slabă și ieftine!
La noi în țară ghici din ce categorie sunt mărfurile aduse din China?