| Rony56 a întrebat:

Salut, deci chestia asta cu "biti"de exemplu am windows 8 32 biti, chestia cu biti e de la windows sau de la calculator/laptop? daca imi pun windows 8 64 bit ce s-ar intampla?

Răspuns Câştigător
| nuarde a răspuns:

Am să te rog să-l eviți pe kodrutza! Este un tarzan cu meclă de cimpanzeu redus mintal care se tot bagă in seamă cu utilizatorii TPU și le dă tot felul de informații aiurea plus că jignește apoi merge și face reclamație tot el la administratorul acestui site. În fine, evită-l și tu și o să fie bine pentru tine! Deci, să faci simplu și fără prea mari batăi de cap, faci rost de un dvd cu windows 8 ori windows 7 care să fie pe 64 bit, apoi îl bagi frumos în calculator și te va anunța el dacă pc-ul tău suportă 64 biți. Important este să deții in acest moment 4 giga memorie ram. Iar pentru tine bai kodrutz, cănd vrei să mai dai sfaturi, încearcă să te concentrezi, nu de alta, dar imprăștii prostie cu viteza luminii pe acest site. Plus că fața ta sperie și un nou-născut! Omu te intrebă de biți, și de windowsuri, iar tu îi spui de pantofi! laughing Ce legătură au pantofii atita vreme căt pe 64 biți merg și programe făcute pe 86 biți dar și cele făcute să ruleze pe 64 biți. Căt despre pantofi, hai să lăsăm aceste discuții damelor. Sau și tu te consideri tot o damă? La căt de mult abordezi bărbații pe TPU, se pare că ție iți cam place, p! laughing

| Rony56 explică (pentru nuarde):

Mersi! da sa nu ne certam, in plus raspunsul tau si a lui xJuliusx e mai bun. dar faza naspa e ca eu am 2gb ramsad

| nuarde a răspuns (pentru Rony56):

O plăcuță de 2 giga de ram costă 50 de ron, este imposibil să nu faci rost de incă 50 de ron. Dar, dacă totuși, dorești să testezi un sistem de operare pe 64 biti, poți să faci un dvd cu un windows pe 64 biți și acela îți va spune printr-un mesaj, dacă duce calculatorul tău windows pe 64 biti. Dacă duce, atunci poți merge să-ți mai cumperi 2 giga de memorie ram, dar și mai simplu, poti testa cu o distribuție de linux. Faci un dvd cu linux mint xfce pe 64 biti, și cu acela chiar te și poți juca puțin să vezi cum îți rulează procesorul atunci cănd este pe 64 biți.

| Rony56 explică (pentru nuarde):

Nu prea tin eu sa am eu 4 gb ram si 64 biti, dar chestia e ca m-am dus la un prieten si cand m-am uitat am vazut 2 Gb ram (la computer>propietati) si avea windows 7 de 64 de biti

| nuarde a răspuns (pentru Rony56):

Da, păi exact ce ți-am zis și eu. Merge și fără patru giga de ram, fiindcă își face partiție specială de swap și de acolo alocă încă 2 giga, în fine, e mult de explicat și trebuie să mă asigu și că înțelegi. Încearcă să testezi să vezi cum îți merge windows 7 pe 64 biți cu 2 giga de ram, și dacă îti merge bine, atunci se merita investiția de incă 2 giga de ram. Deși, tu chiar și așa, dacă folosești windows 7 pe 32 biți, tot este necesar să mai pui incă 2 giga de rami pentru a putea fii folosit pc-ul la capacitatea lui maximă! Na, asta e părerea mea, poate mă înșel, poate am dreptate. Uite, dacă vrei, poti intra aici să citești mai multe. http://cewindowsfolosesti.blogspot.ro/

| KodrutZ a răspuns (pentru Rony56):

Intrebarea ta se referea strict la procesor, nu la memorie. Whoops, colegul nu arde se pare ca a zburat de pe TPU tocmai fiindca avea un comportament ireprosabil. Ghinion.
P.S. Sper ca tu ai prins alegoria biti-marime la pantofi, ca pe altii nu prea ii duce bibilica, se pare. Eh. mortii cu mortii, viii cu viii!

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ar putea merge, sau n-ar putea merge. E ca la pantofi - daca ai numarul 44 la picior, poti purta 45, dar nu prea poti purta 42. Daca procesorul e pe 64, poti rula win32 fara probleme, dar daca e pe 32, nu poti rula win64. In principiu, daca ai 4 GB ram sau mai mult, pui pe 64. Daca nu, stai catinel pe 32.

| xJuliusx a răspuns:

Deci "nuarde" are dreptate, dar s-a aprins prea tare impotriva lui KodrutZ. Deci Windovs pe 32 biti nu "recunoaste" decat pana la 4Gb RAM. Daca ai mai mult de 4Gb este indicat sa pui Windows pe 64 biti ca sa fie folosit tot RAM-ul. Daca sub 4GB pune windows pe 32biti.