| catalin542000 a întrebat:

Salut. Doresc sa imi fac un sistem pe piese cu un 12900k.
Acest procesor are TDP de 125w si 241w (maxim turbo power).

Este suficient un cooler lichid de 360mm cu un TPD de 300W ca sa raceasca acest procesor?

Intreb pentru ca nu le prea am in general cu TDP-ul, este vreo regula cumva ca, coolerul sa aiba sa zicem cu cel putin 100w TDP mai mult decat are orice procesor sau merge doar sa aiba mai mult dar nu neaparat cu o cifra anume?

Spre exemplu, un cooler CPU AQIRYS Aquarius 360 AiO, 3 x 120mm, are 300W TDP, si-ar face treaba?

Daca stiti cumva un cooler cu TDP mai mare si mai bun, tot asa de 360mm dar daca se poate pana in bugetul de 500lei, se poate sa imi lasati un link sau macar doar denumirea coolerului si eventual al magazinului de unde l-ati gasit?

52 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru 12900K, as folosi doar 2 branduri: Kraken X si EKWB.

Mai sunt si Arctic destul de bune, si Corsair, dar crema cremelor sunt cele 2.

Daca pentru tine nu e o problema sa il tii in 95 de grade, poti pune orice, chiar si AQIRYS ul acela.

Cifrele indicate de AQIRYS, si nu numai cifrele, ci calitatea si performanta produsului per ansamblu, sunt la distanta semnificativa de ce ofera Corsair, seria Kraken, sau EKWB.
Si atunci cand iti doresti cel mai puternic procesor din lume din gama mainstream, mi se pare logic sa ii si oferi racire pe masura.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si da, colegul are oarecum dreptate, cel putin la partea cu racirea pe apa, cea custom.
Orice AIO ai pune, nu se compara cu o racire custom pe apa, cu piese de la EKWB, Phanteks, etc.
Dar asta pentru cei cu bani (e doar vreo 700 euro o astfel de racire), si pasionatii de temperaturi cat mai mici, in conditii de stres maxim.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Adica sa inteleg un asa ceva Cooler CPU EK Water Blocks EK-AIO Basic 360, ar fi bun? Este de la EKWB

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Coolerul mentionat de mine, cumva cu ce ar fi mai special daca ai putea sa imi explici putin te rog?
Are TDP mai mare sau cum reuseste sa faca fata mai bine caldurii fata de un aqirys sa zic?
Ce ar trebui/la ce ar trebui sa ma uit si cum imi pot da seama cat de eficient este un cooler?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Nu are in nici un caz TDP mai mare, dar e cu totul altceva.
E construit din materiale mai calitative, e mai bine șlefuită (lepuită) suprafata talpii, are o pompa mai puternica, mai fiabila (mai rezistenta in timp si cu potential de defectare mai redus, pentru ca sunt atent testate), dar si mai silentioasa, daca conteaza asta pentru tine.
Ventilatoarele de pe EKWB sunt si ele, alta mancare de peste: atat mai puternice cat si mai silentioase, si cu durata mai mare de viata.
Vorbeai de eficienta: cifra propusa pentru TDP ul sustinut nu indica nimic concret, insa aerul miscat, da.
Compara valorile CFM sau m3/h ale ventilatoarelor, si puterea pompelor.
Insa si aici un brand sau altul poate veni cu cifre umflate, sa dea bine.
Urmareste mai bine comparatii, teste, review-uri, pe site-ul lab501.Ro
Sau in alte parti (canale straine de Youtube).

Am cautat indelung un cooler AIO sa imi tina 5900X cat mai rece posibil, si dupa multe zile pierdute urmarind teste
si review-uri, am luat pana la urma EKWB 360mm, desi la inceput eram foarte setat pe Corsair si Kraken.

Calitatea si performanta e in primul rand dictata de preț.
Exista un motiv foarte bun pentru care EKWB costa 800, si celalalt 500 (din punctul meu de vedere, mai mult de 400 nu merita sub nici o forma).

Coolerul nu e rau, nu e total inutil.
Dar nu l-as folosi sub nici o forma pentru 12900K.

Daca doresti sa compari ceva, cauta puterea pompelor si brandul lor (cea de pe EKWB e productie proprie, si nu stiu cum sa-ti spun, dar EK chiar fac pompe de top. Are fratele meu o pompa D5 de la ei, si face minuni, 2700x e tinut la maxim 52-53 grade in load, in gaming la rezolutie 2K. Pe acest AIO nu e bineinteles D5, dar si cealalta clasa face fata foarte bine).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Pai și atunci pana la urma cam ce cooler AIO mi-ai recomanda pentru procesorul asta, dacă ai putea sa îmi dai modelul de AIO.
Ma gândeam ca dacă îți tine coolerul bine 5900x, automat ma gândeam ca tine și 12900k-ul. Dar dacă nu ma înșel cred ca intelul pe lângă ryzen ul asta, arde la propriu.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Sau dacă as lua varianta elite s-ar schimba ceva? L-ai recomanda pentru 12900k?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Varianta Elite e aceeasi cu celelalte din serie, doar ca vine cu 6 ventilatoare, sa faci configuratie push-pull.
(montezi cate 3 pe fiecare față).
Bineinteles, raceste mai bine in felul asta, dar ca sa iti incapa in carcasa, ar cam trebui sa ai o carcasa Full Tower.

Radiatorul singur are din cate stiu 27-28mm, plus 25x2mm cele 2 randuri de ventilatoare, iesi la 78mm.
Nu ai atata loc intr-o carcasa normala middleTower, decat poate in partea din fata, trebuie sa masori exact unde si cum poti monta coolerul in partea frontala a carcasei (in unele modele nu poti folosi grosimea mastii de plastic a frontului, si trebuie sa montezi totul in interiorul "șasiului").
Iar in partea de sus nu prea ai mai mult de 65-70mm, decat intr-o Full Tower.
Multumeste-te cu varianta normala, e oricum mult peste ce ai dorit tu sa pui.

Poti monta coolerul cu pasta preaplicata cu care vine ( nu uita sa indepartezi folia de pe talpa!), iar pentru viitor daca doresti sa il mai demontezi, cumpara pasta Noctua, NT-H1 sau NT-H2, aplic-o corect (nici prea multa, nici prea putina, trebuie sa se formeze un strat uniform, dar subtire) si o sa ai temperaturi si mai bune.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Atunci asa rămâne, am sa iau un EKWB Basic și cam aia e. Măcar știu ca vine impreuna cu acel kit pentru 1700 sochet.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Unde ai gasit ca vine cu kitul de montaj pentru 1700?

Ca al meu n-a venit cu el.
Ce-i drept, l-am luat de aproape 3 luni.

https://www.ekwb.com/shop/ek-aio-basic-360

Nici pe site-ul oficial nu vad nimic.

Din cate vad, doar seria Nucleus are kit pentru 1700.

https://www.ekwb.com/shop/aio?cpublocks_sockets=32&radiatorfans_fans=18

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Si cum ar fi mai eficient, sa pun pe panoul frontal coolerul sau în tavan?
Eu am sa iau o carcasa în care o sa vina cu 3 ventilatoare pe partea frontala și ma gândeam cumva sa prind acele trei ventilatoare cu care vine carcasa de radiatorul coolerului (automat trece și prin panoul frontal al carcasei) iar ventilatoarele coolerului le pun în spatele radiatorului, în asa fel pot avea și eu 6 ventilatoare la fel ca varianta elite, iar cele trei din fata sunt iluminate rgb iar celelalte din spate nu, dar asta nu se baga de seama pentru ca pe tavan mai merg 2 ventilatoare și în spate încă unul, practic nici nu se observa ca în spatele radiatorului o sa fie 3 ventilatoare neiluminate.
Iar toate cele 6 ventilatoare o sa tragă aerul de afara în carcasa, iar ventilatoarele din tavan și cel din spate scoate aerul cald.
Ce părere ai? Ar fi o idee buna?
Si cum ar trebui sa pui radiatorul, cu furtunele în sus sau în jos? Are vreo importanta?

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Uite aici pe shop4pc:

https://www.shop4pc.ro/......49829.html

L-am găsit și la un preț destul de bun părerea mea, mai ales ca are 60 de luni de garanție (adica 5ani), nu prea am văzut coolere care sa dea 3 ani, dapai 5.
Am dat comanda acum!
Iar tocmai jos, în josul descrierii este scris cu rosu "Este inclus kit-ul de montare pentru noul socket LGA 1700 (include suruburi, garnitura, backplate si pasta termica Thermal Grizzly Hydronaut 1g)" și ai o poza cu kitul.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

POMPA NU TREBUIE niciodata să fie CEL MAI INALT PUNCT din buclă.

Partea unde intra furtunele in radiator nu trebuie sa fie nici ea cel mai inalt punct din bucla (circuit).
Tocmai de accea ar fi bine ca furtunele sa se gaseasca in partea de jos.
Asta pentru ca in sistem exista mereu putin aer (circa 1cm cub).
Acel aer se gaseste mereu in cel mai inalt punct al sistemului (de aceea radiatorul trebuie sa fie cel mai inalt punct, si nu pompa sau furtunele, care reprezinta drumul direct catre pompa).
Cand aerul se strange la partea de sus, si ai furtunele jos, acesta nu poate fi tras in pompa, ramane mereu in partea de sus a radiatorului...

Cel mai grav e sa montezi un AIO in podeaua carcasei (pompa va fi cel mai inalt punct).
Al doilea caz cand devine ineficient, e sa il montezi in pozitia culcat, in lateralul carcasei (cum se monteaza mai nou placile video).
Al treilea cel mai grav caz e sa il montezi in fata, cu furtunele in partea superioara.
*******************************
Eu l-am pus in tavan, ventilatoarele le-am pus in interiorul carcasei si imping aer printre lamelele radiatorului.
Au de unde, ventilatoarele de pe EKWB au presiune statica mare fata de altele (2. 89mm H20 = 28, 9 Pa )

Cand il pui in tavan, ai avantajul unui circuit clasic...
Pui coolerul cu 3 ventilatoare sa scoata aerul cald produs de procesor prin tavan,

ventilatorul din spatele carcasei scoate aer,
iar 3 ventilatoare din fata, vor baga aer rece in carcasa.
Presiune usor negativa aparent, caz nu tocmai dorit, DAR reglezi turatiile /puterea ventilatoarelor, in asa fel incat cele 3 care baga, sa fie mai puternice decat cele 4 care scot, si atunci totul e in regula (le setezi pe cele din fata la 100%, si pe celelalte patru la 70-75%).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Pretul e foarte bun, zic eu, si daca scrie cu rosu ca include kitul pentru 1700, nu prea poate fi altfel.
Deasemenea, al meu n-a venit cu pasta Thermal Grizzly, ci cu un tub (nu seringa, ci tub) de pasta EKWB (oricum eu am pus Noctua, dar ca idee).

Poti folosi Thermal Grizzly, e mai buna decat oricare alta, atata ca multi se plang ca e prea vascoasa si se aplica greu.
Mai exact, foarte greu obtii stratul potrivit.
Eu raman fidel Noctua si Arctic MX-4 (sau MX-2).
Cu ambele trei big grin se lucreaza usor si sunt cu 1 grad sau 2 peste TG (cu TG obtii cu 1-2 grade mai putin).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Pai în cazul asta am sa vad ce carcasa sa îmi cumpăr ca să pun coolerul sus, în cazul în care nu am sa găsesc, am sa optez pentru cooler pe panoul frontal, dar cum ai zis tu, de jos sa plece furtunele din radiator și dacă o sa ajung la cooler pe partea frontala a carcasei, am sa fac cum spuneam cu acele 3 ventilatoare fata spate pe radiator.

Eu caut o carcasa mare pentru ATX, tocmai ce am dat comanda de un z690 UZ AX și în acea carcasa sa încape legea un rtx 3080TI și sa aiba panou din sticla iar cele trei ventilatoare sa se vadă ca sunt montate pe parte frontala, adică sa fie cumva gen, plasa de țânțari partea frontala a carcasei.
Acum sa vad ce găsesc, as dori sa aloc 300-330lei pentru carcasa.
Vedem ce găsim. Cel puțin pusesem ochii pe un matrexx 70 dar sunt oameni care spun ca tabla unde se pune coolerul, cică ar fi aproape foita de țigară și ca la cineva i-a trecut șurubul de la cooler în timpul filetatului prin tabla și a trebuit sa pună o saiba, acum ce sa zic. Cum ți se pare carcasa? Sau poate știi ceva mai bun!

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Stiu ceva mai bun, dar costa MULT (mai ales in Romania).
Phanteks P500A D-RGB
Phanteks P600S
Fractal Design Meshify 2

Daca nu vrei sa treci de 450-460 RON,
recomand asta, e mult mai buna decat ce ai ales tu:

https://www.pcgarage.ro/carcase/alphagear/oathkeeper-argb/

Stiu si altele mai ieftine si "dragute", dar nu sunt suficient de incapatoare, nu au suport pentru 3 ventilatoare, etc (Aqirys Wezen si Arcturus).

Greutatea lui Oathkeeper este 9.5 Kg.
Asta spune destul de multe despre grosimea tablei.

P500A pe care o detin eu, are doar 8Kg.
(in principiu sunt cam egale, Oathkeeper vine cu mai multe ventilatoare si cu suportul ala smecher si util pentru rezemat placa video)

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Interesant, dar am văzut ca are câteva minusuri puțintel majore. Cum ar fi spațiul redus dintre sursa și cusca unde sta hdd-ul, cică nu se poate monta mai în fata, apoi am mai citit ca cică s-ar auzii naspa la microfonul din partea frontala al carcasei cică din cauza cablurilor neecranate, ma rog, acum sincer sa fiu, nu m-am uitat niciodată la carcasa de 340+ pana în 450lei, am sa ma uit și poate găsesc și eu ceva. Eventual iti zic ce am găsit.

Apropo, pentru configurația ce urmează sa apară? :
12900k
Gigabite Z690 UZ AX DDR5
32GB ram DDR5 5600MHZ
Coolerul EKWB (știm noi, ala Basic)
Un hdd de 4TB
Doua ssd-uri M2 NVME de 256GB
Rtx 3080TI

Cam se sursa ar merge?
Eu ma gândeam sa merg pe o sursa de 1000w
Chieftec Atx Psu Proton Series, Bdf-1000c, 1000w, 80 Plus Bronze, Modular

Ce zici?

| catalin542000 explică (pentru NLS):

M-a uitasem la acest clip https://www.youtube.com/watch?v=RXdjwF2VhKY
De pe la minutul 17:00 incepe sa spuna ce dimensiune de cooler AIO ar fi potrivit pentru carcasa data de tine si intr-adevar vad ca este spatioasa, incape pe tavav un AIO maxim de 380mm dar doar cu furtunele in dreapta ca sa nu se atinga de ventilatorul din spate, eu avand un AIO de 360mm nu cred ca o sa fie probleme, oricum se poate monta. Si mai spunea ca ce trece peste 53 hai 55mm (de grosime al radiatorului + ventilatorului) o sa creeze probleme pentru ca se va atinge de racirea pasiva al placii de baza si chiar si de memorii daca este o grosime mai mare, coolerul montat de el fiind unul de 380mm cu o grosime totala de 53mm (28 radiator si 25 ventilator). La mine, pot spune ca am noroc pentru ca la asta nu m-am uitat, radiatorul are 27mm grosime si ventilatorul 25mm, practic am o grosime totala de 52mm, fix cu 1mm mai putin, deci coolerul mi-ar veni exact cum arata in clip fara sa fie vreo problema, ceea ce pot spune ca am avut putin noroc cu asta pentru ca tocmai spunea ca pot fi grosimi totale de 60-65 mm dar bine ca eu am de 52mm

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Majoritatea AIO urilor au 27 sau 28mm.
(problema apare cand folosesti racire custom, ca multa lume se arunca la radiatoare mai groase, acolo exista si asa ceva).

Pentru sursa, orice peste 850W si de la un brand cu renume (branduri care nu fac rabat de la calitate, si lucreaza cu integratori OEM de calitate, adica firmele care fac electronica).

CHIFTEC si Thermaltake sunt surse ok,
Dar exista altele mult mai bune.
Iti arat deseara sau mai tarziu, cum calculezi exact necesarul unui sistem ( nu doar watii conteaza ci si amperajul pe railul/railurile de 12V).
Sau cauta pe google "outervision power supply calculator" vezi sa fie selectat modul Expert, si introdu toate piesele in mod corespunzator.
La placa video trebuie sa duci sliderul de la Overvoltage pe la 20%, la procesor selectezi 95% sau 100% TDP... In rest nu modifici nimic pe la OC...
Si dupa ce apesi Calculate, o sa iti arate in dreapta puterea necesara si amperajul. @12V.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Ok, apropo am gasit eu doua surse, ce parere ai:

prima este un : Sursa Akyga Ultimate 1250W 80 PLUS Gold ----- 553LEI
a doua este un : Chieftec Atx Psu Proton Series, Bdf-1000c, 1000w, 80 Plus Bronze, Modular ------ 590LEI

As fi dorit modular si de 1250w dar nu prea gasesc decat la preturi foarte mari, iar sursa asta de 1250w gasita pana la urma nu este modulara dar este ok la pret.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Am facut un calcul, am pus Overvoltage la 20, la procesor tdp la 100%, in rest am pus 16 ore de functionare si gaming pe zi, la ram nu era ddr5 dar am pus tot 32gb ddr4 iar la cooler AIO nu era coolerul luat dar am pus unul oarecare de 360mm + 3 monitoare de 24inch mi-a dat o sursa de 930w.

Acum te intreb, pentru ce am pus overvoltage la 20%? Adica atata sa zic ca consuma cand este placa in stress sau cum?
Pt ca am facut si cu TDP default adica 90% si overvoltage la 0 (tot default), mi-a dat o sursa de 765w.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Eu vazusem niste sisteme de genul 12900k 3080ti cu o sursa de 850w pe pc garage, dar ma intreb, cu cumva daca pc-ul sa zic consuma 750w, sa ai o sursa de macar 900w? Adica sa iti consume un pc 750w si tu sa ii pui tot 750w sau 800w mi se pare cam putin, adica daca vrei tu intr-o zi sa chinuiesti pc-ul..., nu poti ca esti constrans de sursa (cred eu), nu ar trebui sa fie o diferenta zic eu de cel putin 300w intre cat consuma pc-ul si cat de puternica este sursa?
Adica la un pc de 700w sa ii pui o sursa de 1000w, la unul care consuma 1000w, pui de 1300w si tot asa? Nu trebuie sa existe cumva o mica diferenta ca nu cred ca este bine sa fie chiar fix la fix.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Monitoare nu trebuie sa pui deloc, ca nu le alimentezi din sursa PC-ului.
Monitor e pus acolo pentru niste sisteme mai vechi de tip office, la care puteai conecta monitorul direct in sursa (au existat surse ce aveau 2 conectori, unul pentru PC (pentru priza, mai exact) si unul pentru monitor).

Iti calculez eu acum inca o data, revin imediat cu valorile.

EDIT:

https://outervision.com/b/lYBJSB

Sursa de 1000W ajunge,
si cu mai mult de 72-73A pe railul (sau railurile ) de 12V.

Important e sa fie de la un brand de calitate:
Seasonic,, Corsair,, Phanteks,, BeQuiet,, Cooler Master,, Antec,, Silverstone
EVGA,, Sirtec,, Cougar

Asus, Thermaltake, Chiftec sunt si ele bune/OK. (Asus ar fi trebuit de fapt sa fie de top, impreuna cu cele de mai sus, dar au diferite probleme, au si rata de defectare destul de mare... insa per ansamblu, sunt mult mai bune decat Akyga, si alte petarde).
Tot bune ar fi trebuit sa fie si Gigabyte, DAR multi au avut surprize neplacute cu ele.
Nu merita riscul, au rata de defectare cam mare. Sau nu au tensiuni stabile, etc.

Am avut o Akyga de 600W, noua, luata pentru PC-ul tatalui.
Dupa 4 luni a pocnit din senin, noroc ca nu a luat nimic cu ea.
N-am mai avut chef de certuri cu cei de la magazin, am luat un Corsair de pe OLX, la 120 RON (SH, de la un tip din Cluj), si merge si acum, dupa 5 ani.

As merge pe Chiftec Proton, daca ma intrebi pe mine, daca nu mi-as permite acel Seasonic Focus, sau Corsair RMx

https://www.pcgarage.ro/......tectii-da/

(pana una alta, eu mi-am luat BeQuiet! Straight Power 11 Platinum, 1000W, avea un pret decent (165 euro in Germania), si e perfecta din toate punctele de vedere).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Ahh, ok. Ce părere ai despre cele doua surse scrise mai sus?
Am mai lăsat încă doua răspunsuri pe lângă asta.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

As lua și eu de pe olx dar mi e cam frica asa, adică mmna și ele sunt piese, cum se vinde o placa video sau alte piese, asa se vând și sursele ca tot piese sunt. Dar problema este ca nu prea pot testa sursa, plus ca nici nu știu dacă ar putea sa aiba sau nu probleme ascunse. Pt ca mi-ar fi mult mai convenabil de pe olx dar mmna.
Dacă după îmi pocnește, garanția..., fiind și pe alt nume, bine ca hdd ul prea exemplu l-am luat de pe olx și cele doua ssd uri, dar am avut noroc sa nimeresc oameni ok, mi-au făcut poza în hdd sentinel iar ssd urile au 17 zile și 340gb lifetime stocați sau ceva de genul scriși, pe când hdd ul este pe 0 0, deci ca nou și atunci am încredere dar sursa cum fac cu ea ca nu prea am cum sa îmi dau seama dacă omul vrea sa o vândă pentru update sau pentru ca are ceva ascuns.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Eventual dacă nu și nu găsesc, iau pana la urma acel Chiftec Proton și aia e ok la pret și este și de 1000w.
Plus ca pe deasupra vine și cu doua mufe de alimentate 4+4 ATX (pentru ca placa mea de baza cere 4+4 și încă 4 pin), pe când cealaltă sursa vine doar cu o mufa de 4+4 pin deci ar mai fi trebuit un adaptor.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Sicma mai gandesc si aici chiar vreau sa iti cer părerea.
La puterea de sarcina este 916w deci atat ar consuma pc-ul.
Sursa recomandata 966w.
Ma întreb, dacă iau sursa de 1000w, sigur este de ajuns pentru pc?
Mi se pare cam putina diferenta de la 966w recomandat la 1000w, îmi da senzația ca dacă stresez un pic pc ul o sa clacheze.
Adica este bine sa ai o sursa cam fix la fix în numărul de w sau totuși trebuie mai mult decât ce scrie la recomandat?
Si cand oți recomanda o sursa, bănuiesc ca ia direct w-tii care practic ii are pc ul când este în full load, nu? Ca altfel sa nu fie prea mica sursa, la astea cu sursele ni iodata nu m -am priceput. Am luat doar sa fie sursa mare.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Eu acum în pc am o sursa de 900w keep ouț FX900 și are 6 ani de când am luat-o și încă merge foarte bine.
Nu știu dacă este vreun brand no name sau renumit dar a mers și încă merge.

Edit.
Voiam sa mai zic dar am uitat, eucmai mult doream sursa modulara ca să nu mai țin o grămadă de cabluri prin carcasa, mai ales ca tabla de sub placa video este gen plasa de țânțari, deci nu este o tabla plina, o sa se vadă cablurile pe acolo chiar și dacă am sa le strâng, ca vreau sa fac și wire-management foarte bun dar ma rog, oricum sursa de 1000w Chieftec de care ai zis ca-i ok este modulara, deci este ok.
Si asa văzusem un sistem la pc garage tot cu 12900k și rtx 3080ti, i-a pus o sursa de 850w, ce sa mai... mai costa și 22. 000lei când eu cu 15. 000lei am făcut tot pc-ul și mai am și ddr5 la 5600mhz, ala din magazin nici ddr5 nu are, are ddr4 și 3000mhz, ce rău apare pe lângă procesor și placa video, parca nu-i la locul lui, pe bune.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Sistemul iti va consuma in mod normal cel mult 800W.
Daca vrei, facem pariu.
Exista si sansa sa nu atinga niciodata 900W, daca nu faci OC, daca nu modifici ceva aiurea prin BIOS.
Dar nu as pune totusi o sursa de 850W, e prea aproape de consumul real, si exista uneori sansa sa ai 900W in peak, daca te joci cu totul la maxim (poate nu acum, dar la jocurile din viitorii ani).
Mai depinde si de placa video: daca iei placa video cu frecventa marita (asa numitele versiuni OC), sau cu frecventa standard.

Nu ma refer la frecventa de boost (Turbo), aceea o au toate.
Ma refer ca unele placi video au frecventa standard, dar si cea de boost, mai mare decat altele.
Si de obicei acestea au OC in denumire (sau alte litere prin care producatorul identifica frecventa marita: FTW, etc)

Totodata, Chieftec-ul de 1000W ofera 83A pe linia de 12V.
Tu ai nevoie de 72A.
Restul va ramane de rezerva.
Din linia de 12V se alimenteaza placa video si procesorul, in mare parte. (ele trag curent si din linia de 5V din cate stiu, dar pentru niste taskuri secundare. Grosul il iau din linia de 12V).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Am mai găsit sursa asta
Sursa PC Aerocool LUX1000 PC 1000W 80 Plus Gold 90% Efficiency Black

Ce părere ai?

Ma tot bate gândul la aia de 1250w dar mmmmm, ai zis parca ca nu I prea ok. Poate o sa reziste dar poate nu.

Acuma am înțeles deci cum și cât ar consuma pc ul, da eu sunt genul de om căruia ii place orice joc nou pe ultra, high, extreme, insane, etc mai ales ca din când în când mai filmez cu obs și din când în când mai fac surround la cele 3 monitoare. Deci în aceste condiții de solicitare al pc-ului, ajunge 1000w?
Eu te mai întreb ca să fiu sigur, ca ma tot bate gândul la ala de 1250w la sursa aialaltă dar mmmm nu are doua mufe de ATX.

Acuma și sursa pe care o am keep out (ma rog, am mai zis de ea) nu I cine știe ce firma, cred eu, nu știu acum, dar merge fără oprire.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Decat sa iei Aerocool la 1250W, mai bine iei Corsair sau Seasonic la 1000W.
E MULT mai bine.
Brandul (si implicit OEM-ul, adica cei care produc electronica din ele) in cazul surselor conteaza enorm.
Firmele care produc petarde nu sustin puterile inscrise pe eticheta, nu au protectiile necesare decat in teorie,
si filtrajul nu e realizat foarte bine.
In caz ca nu stii ce e filtrajul, e capacitatea surselor de a livra voltaje foarte precise, cara au o marja foarte redusa de fluctuatii.
De ex, procesorul are nevoie de voltaje foarte stabile, 1.14V, constant.
Pune o petarda de sursa, si o sa vezi cum iti spune adio.
Doar brandurile de care ti-am spus mai sus sunt ok, si cele mai sigure sunt oricum primele.
Chiftec sunt cele mai "slabe" dintre cele de top ca sa spun asa.

Insa sa te gandesti la Aerocool, Akyga, Aqirys, Delux, Floston, Inter-Tech, Inaza, Segotep, nJoy, Riotoro, RPC, Serioux, Sharkoon, Rasurbo, Rhmobutech, Spire, Spacer, SuperFlower, Xilence, Zalman, reprezinta o doza enorma de curaj, si in unele cazuri - inconstienta.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Ok m-am lămurit, în cazul asta știu ce am sa iau, iau Chiftec, da este cel mai slab din cele din top, sa zic dacă este un top 10 cele mai bune surse, sursa asta este fix pe locul al 10-lea, dar fata de miile și miile de surse și filme existente, locul 10 este top. Deci merg pe Chiftec, eventual cine știe sa mai găsesc o sursa din brandurile menționate de tine (cele de renume) la un preț convenabil. În rest dacă nu, Chiftec

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Îmi spui ce fel de ventilatoare are carcasa recomandata de tine? As dori sa mai cumpăr încă doua pentru partea laterala.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Pe Oathkeeper?

Inaza Specter Pro, cel putin asa scrie in comentarii.
Si din cate spun unii, au 5 pini (ai partea de RGB pe acelasi fir cu curentul, nu separat, ca altele).

Deci pot fi controlate doar de controllerul carcasei, nu le poti conecta direct la placa de baza sau la alte controllere "normale", de la alte branduri.

Daca te referi pe lateral dreapta, nu e nevoie sa pui ventilatoare acolo. Locasurile acelea sunt facute sa pui un AIO de 240 acolo.

Fluxul de aer trebuie sa fie simplu si circular, ca sa fie eficient.

Adica prin fata introduci aer rece, si pe sus si spate scoti aer cald.
Punand ventilatoare si pe lateral, creezi niste turbulente care nu vor ajuta la nimic.
Cea mai mare cantitate de caldura care se va forma in carcasa, va fi pe VRM, si in zona SSD-urilor.
Si ventilatoarele din lateral nu pot ajuta la inlaturarea ei, doar cel din spate si cele de sus pot face asta.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Salut. Ce zici, încape aursa asta Sursa Corsair HX1200, 80 PLUS Platinum, 1200W, Full modulara în carcasa?

Carcasa este aia pe care mi-ai dat-o tu aici, am dat comanda de ea. Întreb dacă încape sursa pentru ca sursa sti și tu ca este puțin mai lunga (ca să zic asa) iar compartimentul hdd-urilor este cam aproape de locul unde se baga sursa (asta fiind și un minus specificat de diferiți oameni în review-uri la aceasta carcasa) și nu vreau sa îmi iau vreo teapa și sa nu încapă.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Salut.
Nu ai nevoie de ea, si e extrem de lunga, ma tem ca nu o sa incapa cablurile pana in cusca HDD-urilor.

Fratele meu are varianta de 1000W, tot HX, si abia i-au incaput in carcasa Evolv X.

Sursele de 1200W si peste, sunt pentru 3090 Ti, sau pentru SLI.
Pentru ce vei lua tu, o sursa de 1000W DE CALITATE e mai mult decat suficienta.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Da dar am gasit-o la un preț foarte bun de asta întreb, ca dacă e sa fie asa, o iau pe asta și lasă să fie acolo, mai știi de update poate oi face peste ce a timp.
Este modulara și la hdd am nevoie doar de un cablu sata, la placa de baza de un cablu de alimentare (ala de 24) și la placa de baza ala de 4+4+4 atat. Deci doar de 3 cabluri de la sursa am nevoie, dintre care doua cabluri o sa urce în sus pe carcasa spre placa de baza iar singurul cablu care o sa fie sa-l ghemuiesc lângă sursa, ar fi ala de hdd de sata, deci bănuiesc ca nu ar trebui sa am probleme ținând cont ca este vorba de doar un cablu ca celelalte doua se urca pe carcasa în sus.
După cum ziceam, am găsit la un magazin sh pe okazii sursa cică noua cu 6 luni garantie, știu ca este foarte putina garantie, dar am mai luat surse de pe la genul de magazine și au fost ok. De asta zic ca găsisem la un preț chiar foarte bun! Și nu știu dacă întra în carcasa sau nu.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Ce as face eu, daca as avea pitici pe creier care m-ar obliga sa cumpar o sursa mai lunga decat e nevoie:

1) as incerca sa mut cusca HDD-urilor ceva mai in fata, mai ales ca o sa pui radiatorul sus, si in fata ai doar ventilatoare.
Asta daca merge.
La tine se rezolva simplu, fara sa tai, doar ai de dat 4 gauri (necesita atentie totusi, e pacat sa o strici, sa dai gauri nereusite aiurea).

Eu am decupat cu flexul din carcasa Evolv X o jumatate de cerc, pentru ca nu incapea pompa unde voiam sa o pun. Apoi am smirgheluit, si la final a trebuit sa o revopsesc, noroc ca doar acel scut de peste sursa. Dar a trebuit sa acopar tot interiorul cu hartie...etc
Toate astea la o carcasa noua, de 200 euro (pentru fratele meu).

2) varianta de rezerva, as incerca sa vad unde as putea monta acel HDD in partea din spate, si as scoate de tot cusca.

3) mi-as lasa piticii sa latre, si as lua ceva de 180 (si de 1000W), in speranta ca aceea va incapea

4) as astepta sa vina carcasa, si apoi pot masura exact cat spatiu as avea. Pentru raza cablurilor, ar fi nevoie de vreo 6cm (tine cont ca o parte din mufa ramane in afara sursei, cam 1 cm).
Deci 26 cm intre cusca si spatele (masurat in interior) al carcasei.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Ok în cazul asta ca să nu mai discut mult, ca prea nehotărât vad ca sunt, îmi iau chieftech ala sau cum ii spune și aia e, zici ca din sursele de top este cea mai "slaba" sursa, deci dacă ar fi sanfie un top 10 sau 5 surse cele mai bune, sursa asta ar fi pe locul 10 sau 5 din câte surse exista pe fata pământului, deci tot este ceva.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Când sa dau comanda de chieftec Proton, mi-a apărut asta.
Sa fie mai bun?
Tot Chieftec este...
https://www.forit.ro/......es-1050-w/

| catalin542000 explică (pentru NLS):

"Bagi picioarele", m-am uitat asa de curiozitate la niște sisteme de +30. 000lei și am găsit asta:
https://www.emag.ro/......DNXDWFMBM/

Deci pe bune, ssd uri o grămadă, 64gb ram ddr5 (dublu fata de mine), 12900k și ca să fie treaba completa și un rtx 3090, deci 90 atenție! Și ce sursa i-a băgat..., de 850w. Pe bune ca ma crucesc la propriu, este o dovada foarte clare ca eu nu ma pricep absolut deloc la surse, pe bune și cam ce putere i s-ar potrivi fiecărui sistem în parte, ca după mine dacă era sa fie asa, ii puneam la asta o sursa de 1600w.

Nu dar pe bune acum, la ce sursa am văzut ca i-a pus pc-ului mai ales ca are un număr dublu de ram și rtx 3090, încep sa cred ca sursa pe care am s-o iau eu de 1000w este racheta spatiala la capitolul număr de w pe bune, ca eu credeam ca-i puțin dar la ce vad eu, încep sa cred ca de fapt am destul chiar, încă mai pot stresa și pc ul și tot este ok, ca dacă ala i-o pus sursa de 850w pe 3090, înseamnă că merge și stresat pc-ul cu sursa aia ca doar nu i-a pus sursa de forma ca s-o schimbe la banii astea astronomici 30. 000lei, deci clar, eu cu ai mei 1000w, cred ca dacă ma străduiesc puțin, pot face chiar și puțin de oc?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Da, platforma este imbunatatita, are eficienta Gold (adica are randament mai bun, nu pierde atat de mult curent prin fire).
Are si 160mm lungime, asa ca incape in carcasa fara probleme.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Apropo, este prima data când iau rami al căror frecventa este scrisa pe specificațiile plăcii de baza cu acea paranteza lângă numărul de mhz (OC), ca pana acum am luat numai cu frecventa default al plăcii de baza, acum est exprima data când iau o frecventa unde la placa de baza scrie oc. Deci nu știu, dacă scrie oc trebuie eu sa-i fac ceva sau pur și simplu se face oc automat și merg edit prima la acei 5600mhz?
Ca placa de baza este asta:
https://www.evomag.ro/......31841.html

Maxima de mhz default este de 4800mhz, iar 5600mhz este (OC).

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Nu doar watii conteaza, ci si brandul + OEM, si amperii.

Ce am calculat eu cu acel calculator reprezinta maximul absolut, nu va ajunge la 900W decat rar de tot, si pentru fractiuni de secunda.
O sursa de top de 850W poate sa sustina o valoare peak a puterii de 900W (repet, nu un consum constant de 900W, ci doar niste varfuri, fractiuni de secunda).
Sursele gen Akyga de 850W, cand dau de 900W (indiferent cat de scurta e durata de timp), deja sunt pe lumea cealalta.

Intreg sistemul va consuma sub 800W.
Insa totusi, o rezerva e bine sa existe.
Poate mai adaugi un ventilator, 1-2 HDD sau SSD pe SATA, schimbi AIO-ul pe viitor si te trezest ica celalalt consuma cu 30W mai mult, etc

Ti-am spus de la inceput ca ajung la limita 850W, dar pentru siguranta si rezerva e bine sa pui de 1000.

Pe de alta parte, mai exista un adevar si o "chichita":
sistemele preasamblate sunt facute special pentru nestiutori, si, indiferent de clasa de pret in care se afla (in cazul de fata vorbim de unul scump, care sta destul de bine), TOT au pretul umflat, si arunca pe acolo niste piese de slaba calitate (sau calculate la limita, cum e cazul sursei).

Nu vrei sa stii cat de groaznice sunt cele mai ieftine:
SSD de la cel mai slab brand (ADATA, Patriot, etc), HDD la fel (Toshiba),
placa de baza cu cel mai slab chipset, ce nu suporta memorii cu frecvente inalte sau OC la procesor,
are lane-uri PCIex putine si nu poti pune SSD M.2 fara a penaliza magistrala placii video.

si SURSA e aproape mereu de la un brand din ala periculos, nu ma refer la Akyga sau Aerocool, dar mai sunt multe altele problematice.

OC nu trebuie sa faci, caci la procesoarele moderne care au K in coada,
este activat din fabrica Turbo Boost-ul, si acesta reprezinta o forma de OC automat, si sigur.
12900K are frecventa de baza de 3.2 GHz pe nucleele P (Performance),
si 2. 4GHz pe cele E (Efficience)

Cand e activat Turbo Boost din BIOS (in mod normal ar trebui sa fie din fabrica deja, daca nu il activezi tu)
, procesorul lucreaza la frecventa maxima de care e capabil, adica 5.1 (poate chiar 5.2 daca ai noroc) GHz.

Facand OC in mod manual, tot pe aici ajungi, si risti sa ti-l si arzi, daca nu stii ce faci.
OC-ul in ziua de azi nu mai are rost pe procesoarele deblocate (cu K), atata timp cat au TurboBoost. Si in general toate au.
Iar pe cele fara K nu castigi mai mult de 130-200 MHz.

Atat placa de baza cat si procesorul "cunosc" in mod standard RAM-ul ca avand frecventa de 4800MHz.

Totusi, il poti forta aproape sigur sa lucreze la frecventa de care este el capabil (parca ai zis ca 5600MHz), doar atunci cand ai si TurboBoost activat.

Cum faci asta?
Activand din BIOS profilul XMP pentru RAM.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Da, 5600mhz, ca dacă tot am mai dat încă 250lei în plus numai ca să ajung de la 4800 la 5600mhz, măcar sa lucreze la 5600mhz.

Deci activez XMP-ul pentru ram (asta stiam) dar mai este ceva de facut după sau put și simplu ai activat și își face treaba automat?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Da, trebuie sa lucreze la frecventa maxima dupa ce activezi XMP-ul, daca ai TurboBoost activ, si o placa de baza care sa suporte frecventa lui maxima (si a ta
suporta).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Hai ca am dat comanda de sursa pana la urma, de protonul acela. Ce vreau sa te mai intreb, ziceai ca o sursa de 850w poate sa aiba un peak de 900w doar pentru acele fractiuni de secunda. Sursa asta de care am dat comanda, ce peak are daca este de 1000w?

Nu cumva peak -ul este acela de la "Max. Combined Power" unde scrie prima data 140w (acesta fiind peak-ul) si dupa 996w? Sau de unde ai putea sa stii la o sursa ce peak are?

Gasisem aici: https://www.chieftec.eu/products-detail/160/PROTON_SERIES/223/BDF-1000C

Tocmai jos jos o fisa de date pdf cu sursa asta.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Si tot legat de surse, stiu ce inseamna tot ce scrie de la AC input, Output si max curent, dar la Max. Combined Power nu prea inteleg o treaba, cica din +3.3V +5V iese 140w, din +12V iese 996w, din -12V iese 6w iar din +5VSB iese 15w.

Si daca este sa le auduni ar veni 140+996+6+15=1157w
Deci ce sa inteleg, ca diferenta de la 1000w la 1157w (adica 157w), reprezinta peak-ul? Sau peak-ul este doar acela de 140w (prima valoare)?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Https://www.nikktech.com/......nit-review

Da, aproximativ 1155W e valoarea de peak (adica daca se intampla sa atinga uneori 1150W pentru o jumatate de secunda, nu se va arde).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Salut. Am luat piesele, au si ajuns, sunt wow arata misto, mai trebuie sa ajunga inca 2 ssd-uri si ma apuc de treaba, este faina carcasa recomandata de tine, este misto cu balamale si magneti, este foarte aerisita, plus ca are si suport pentru placa video ceea ce nu multe carcasa premium inca, nu au! Sursa dupa cum arata, e ce trebuie, inspira calitate plus ca imi place ca este modulara (cum mi-am dorit), de asemenea este si prima data cand pun mana pe o sursa modulara, am mai avut o sursa segotep gp1000w dar nu era modulara iar coolerul (am avut un pic de emotii ca nu ar veni cu kit-ul ala pentru 1700), dar a venit pana la urma cu tot cu kit si este un cooler fain, mai ales fiind si un EK, sunt cumva convins ca o sa isi faca totusi treaba cu 12900k sa-i domoleasca temperaturile plus ca si aici este o treaba misto, pana sa dau comanda m-am impancientat ca furtunele de la cooler ies direct in L de la acel block de CPU si ca nu o sa incapa pe langa memorii (desi este un pic de distanta dar ma rog), pana la urma am vazut intr-un clip ca se invart furtunele pe acel block ceea ce nu multe coolere au facilitatea asta, la altele trebuie sa intorci block-ul altfel pe sochet ca sa intorci furtunele iar aici le intorci direct, super tare.
Am dat comanda si de 3080ti Gainward phoenix, cautam placi video pe net si nu prea gaseam decat pe la 12000-13000, care mai era si pe la 10000lei, pana la urma am gasit cea mai ieftina placa video noua din magazin (si cred ca era si ultima pe stock, ca dupa scria stock indisponibil), la 9000lei, am luat-o si totul este bine, au ajuns si ramii, tot ce am eu acum in pc HyperX Fury(numai ca ce am eu in pc sunt ddr4 2133mhz), astea sunt ddr5 (deja stii parca) la 5600mhz, placa de baza (parca ti am zis si de ea, este un gigabyte z690 UZ AX (AX- adica varianta cu acea antena pentru net wireles), totusi nu stiu care net este mai sanatos, wireless-ul sau sfantul cablu? Eu ziceam ca la wireless poate mai pierzi semnalul si cu routerul langa tine dar sfantul cablu are continuitate, ma rog., astept de la tine un raspuns ca sunt curios sa iti citesc parerea.
HDD-ul am luat un Seagate de 4tb si am cautat sa fie macar la 7200rpm cum am mai avut pana acum (viteza, ca de tb, aveam 1tb WD), iar cele doua ssd-uri care se fac asteptate pentru ca pe vexio aparent nu se tin produsele in stock (sau marea majoritate al produselor), ce pur si simplu le au in stock FURNIZOR, iata ca trebuie sa astept (deja asta este a 4 zii), sa dea ei comanda la furnizor sa le ajunga produsele cerute, plus ca mai trebuie si eu sa astept pana trimit cei de la vexio dupa ce le ajung lor produsele de la furnizor... pffffff, naspa, nu am ce face.
Am luat doua ssd-uri SSD Lexar M.2 2280 NM620 256GB NVME PCIe Gen. 3, cat de bune o fii comparativ cu nu stiu ce alte ssd-uri?! Nu stiu! Dar stiu ca acestea sunt cele mai bune in acest pret care de asemenea este cel mai ridicat pret in bugetul asta in care mi-am permis de ssd-uri, adica cel putin urmatorul ssd care sa inainteze si la viteza ar fi la 230lei deci deja prea mult.
Imi place totusi ca are viteza de scriere de 3000 MB/s si de citire de 1300 MB/s (sincer mi-ar fi placut sa fi fost valori apropiate, dar mmna de gasit valori apropiate de suma 3000 nu prea am gasit decat la 250lei iar valoarea apropiata pe care am gasit-o era un 2100 cu 1800 mmna), oricum, m-am interesat pe net care ce si cum este viteza de citire si scriere, adica care viteza da informatii si care incaseaza informatiile (pentru ca stiam eu ceva ceva, dar vag si nu eram eu foarte sigur) si am ajuns la concluzia ca eu folosesc cel mai mult viteza de scriere, pentru ca mai mult dau informatii (gen de pe ssd pe hdd sau stick) decat sa primesc informatii (adica inapoi de pe stick pe ssd sau de pe hdd pe ssd), aproape niciodata daca stau si ma gandess nu am bagat informatii de pe hdd iar de pe ssd extra rar, mai deloc dar de pe ssd pe hdd mai tot timpul si pe stick mai rarut. De aici am ajuns la concluzia ca folosesc viteza de scriere asa ca banuiesc ca o sa ma ajute foarte mult. Eu acum in sistemul vechi (ca noul pc inca este pe piese, nu l-am asamblat, astept ssd-urile), am un adata SP 900 care m-a tinut 7ani, este wow, bine si de la 100% a scazut la 92% dar in 7 ani ce sa mai, este bine si are viteza de 500 cu 550 daca nu ma insel, asa ca pana si viteza de citire de 1300 o sa mi se para cumva the best, dapai 3000 viteza de scriere. Cu totusi cca vazusem niste teste pe Youtube cu ssd-uri de genul ca si viteza dar alte firme vs ssd-uri normale 2, 5 inch de astea 450 cu 500 viteza si sincer erau diferente de milisecunde intre cele doua la bootarea windows ceea ce ma mira pentru ca ma asteptam la asa diferenta de viteza sa fie si diferenta de secunde, dar ma rog, am pus-o pe seama ca poate fiind viteza prea mare al ssd-ului, poate aici s-a atins de limitarea windows, poate este ceva de genul, oricat de capid ar fi un ssd, poate windows-ul nu reuseste sa se aprinda mai repede de..., ca poate aici este vorba de pur si simplu rew limiter, dar ma rog, in schimb banuiesc ca la transferat date sau descarcat de pe net ca si aici este vorba de viteza de scriere iar de descarcat descarc mult jocuri(de aceea am si ales viteza de scriere ca o folosesc foarte des), mai mult ca sigur acolo nu mai exista limitari si o sa se observe diferente. Vazusem ca un driver nVIDIA il instalase m2-iul nvme in vreo jumate de minut parca iar ssd-ul normal sata in vreo 50 de secunde, deci aici s-a observat ceva diferenta. In fine, am scris un roman intreg.
Poti sa iti dai cu parerea sau sa imi spui parerea despre aceste ssd-uri daca doresti, acum ca o fi buna ca o fi nasoala, aia e, eu deja le astept si nu le mai intorc, dupa cautarile mele in foarte multe magazine si pe compari.ro si pe price si etc, aceste ssd-uri sunt cele mai scumpe pana in bugetul meu dedicat de 160 lei, inca sunt 162 lei =) =), da si la viteza, asta ar fi cea mai ridicata viteza, mai mult de 3000 la scriere nu am vazut iar la citire am vazut de 2000 dar si scrierea era de 1700 si mmm nu, ba chiar vazusem tot 3000 cu 1300 cum am luat eu dar era invers, viteza de 3000 era citirea si 1300 scrierea, ei la mine aia mare este scrierea si aia mica citirea pentru ca scriu mai mult decat citesc (si in viata reala =) =) =) glumesc).

Deci merci de carcasa, AIO si de sursa, chiar par a fi ce trebuie! Chiar si daca bugetul meu a fost de 15.000 lei, noroc ca am mai avut un surplus de 1. 600lei pentru ca ghici? Am dat toti banii cu tot cu surplus deci m-a costat tot cu cot cu ssd tot 16. 606lei. Deci fix pe fix.
Inca dupa ce am dat comanda de rami 32gb la 5600mhz la 1570 lei, aia de 6000mhz erau la 1250lei (doar placa de 16gb) iar kitul de 32 era 2500lei si la vreo 3 zile dupa ce am dat comanda vazusem o super reducere, acelasi kit de 32 gb ram la 6000mhz era la 1720, era cu vreo 150 lei mai mult, dar ne mai avand buget plus ca am zis totusi pass, sunt multumit ca nu luasem de 4800 mhz si am luat de 5600mhz, am zis totusi sa las asa.

| Brizbriz a răspuns:

Coolerele lichide sunt tot o frectie la picior de lemn
chiar in unele cazuri sunt o idee MULT MAI PROASTA decat fara, pentru ca mananca unul dintre ventilatoarele carcasei, deci restul computerului are o racire mai slaba

idee buna e racire cu apa cu radiator extern calculatorului, dar costa de USTURA!

in plus, sunt coolere pe aer care RUP MUFA, am vazut la un prieten cum nu se invartea ventilatorul deloc, cu toate ca stresa procul in draci, pentru ca avea un radiator cu 16 heat pipes si mare cat o zi de post