| Tzigaret a întrebat:

Salut.
Duminica mi-a fost spart contul de Facebook, in sensul ca parola si emailul au fost schimbate.
Cu o zi inainte am descarcat un program de pe Youtube ce era virusat, dar l-am deschis totusi.
Contul de Facebook era pe o adresa de yahoo veche, am intrat duminica pe ea si scria ca a fost inactiva casuta postala.
Deci nu mai am cum sa recuperez contul de Facebook daca emailul a fost schimbat...nu am bagat nici nr de telefon pe el.
Este o singura varianta sa trimit act de identitate ...am trimis dar zic ca nu isi pot da seama pentru ca e blurat...dar poza facuta se vede bine.
Pe cont mi-am sters toate pozele cu o saptamana inainte, inclusiv data nasterii schimbata, dar eu cred ca lor le ramane asta in sistem, prin 2019 a trebuit sa le trimit buletinul ca aveam alt nume setat la cont si a trebuit sa imi pun numele din buletin, deci ar trebui sa pot sa il recuperez dupa buletin.
A mai avut cineva problema asta?

12 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la politie la igpr cred ca exita niste oameni 2 pentru toată România care se ocupa cu protectia datelor cu caracter.prrsomal
Exista impolitețe care se ocupa doar cu datele cu caracter personal
Dar e posibil sa fie foarte ocupați
Dar pana la urma o sa il prindă vreo dată
Dar daca se apuca sa te ajute sa ai si tu 3000 euro prin buzunare pentru a da pe la avocați in macar 6 ani se va termina procesul

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru RxTx):

3MHz > du-te si te cauta la cap la frecvente - adica crezi ca Politia e tampita sa piarda timpul cu pagina mea, a ta, sau a altuia care a fost smenuita de hackeri din prostia evident a utilizatorului ca nu si-a pus cel putin 2 masuri de siguranta-recuperare la cont. Esi bla bla bla cu ce ai scris, Politia se ocupa pe net de afacerile lor nu de un rahat de cont a unui fistecine amarat din tara. Iar adresele celor smekeri din tara din politica sunt securizate si super-vizate de interpol Romania ca sa nu poata nimeni sa le acceseze sau sa le sparga.

| Lioana a răspuns:

Daca ti-ai sters toate pozele si ai schimbat si data de nastere, înseamnă ca nu era asa important contul acela pentru tine si probabil oricum ai vrut sa-l abandonezi. Renunta la el si fa-ti altul!

| Tzigaret explică (pentru Lioana):

Nu imi pasa de cont..imi pasa de conversatiile ce le am avut

| Lioana a răspuns (pentru Tzigaret):

Alea oricum sunt greu de accesat si de pe cont daca te interesează discutii mai vechi. Ai incercat sa rulezi vreodata o conversatie in sus, sa vezi ce ai discutat cu luni in urma? Se misca foarte incet. Iti trebuie multa rabdare si perseverență ca sa ajungi la începutul conversatiei.

| Tzigaret explică (pentru Lioana):

Nu am incercat niciodata, si daca nu pierdeam contul probabil ca nici nu incercam, dar acum ca l-am pierdut ..si stiu ca nu mai pot sa le vad...e un sentiment naspa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu pozele, mesajele, etc. inca sunt pe cont, chair daca le-ai sters. Le poti descarca intr-o arhiva din setari.
Cat despre recuperarea contului mai incearca cu suport-ul. Trimite-le si o copie a buletinului cu care ai facut dovada.

| Tzigaret explică (pentru anonim_4396):

Degeaba sunt...ca nu mai am acces la cont

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Https://www.facebook.com/hacked; https://www.facebook.com/help/235353253505947/?helpref=hc_fnav; https://www.facebook.com/......009541643/ https://www.facebook.com/help/186570224871049;. Sper sa iti fie de folos link-urile. Copia dupa cardul de identitate se face color la un centru in oras care are scaner color, sa ai un stick la tine si ceri sa iti puna pe stick copia dupa actul de identitate in format JPG si in format PDF, apoi pe FACEBOOK cand iti cere copie act identitate faci upload la acea copie digitala in format JPG. O alta varianta este sa incerci sa intri in contul de FACEBOOK prin INSTAGRAM daca ai - te log-in in instragram si faci open FaceBook cu datele de logare din Instagram (Instagram si Facebook fiind impreuna in META au acesta facilitate - intri in Instagram din Facebook si invers insa trebuie sa fii logat pe una din ele intai). Oricum, iti recomand sa iti cumperi o cartela PREPAY pe ORANGE cu numar, si cu ajutorul noului numar iti faci o adresa noua pe Gmail.com si una pe Yahoo.com - la securizare pui acest numar nou (apoi poti sa all schimbi) iar la securizare pas 2 pui recuperare cont email prin adresa de email nou creata - adica la GMAiL pui YAHOO si la Yahoo pui Gmail. Odata adresele fiind active si le si poti verifica ca merg - te duci in setari la fiecare si pui numarul tau real de telefon ce al folosesti zi de zi - ce rezulta de aici? - conturile de @email nu mai pot fi sparte nicidata in acest fel (au incercat si hackerii si nu merge) - de ce nu pot fi sparte? - fiindca telefonul este la tine si tu oricand prin numarul de telefon poti face recuperare si intrare in cont cand vrei 100% sigur si precis. Apoi poti folosi aceste 2 @email-uri in orice aplicatie de pe net inclusiv bancara - nu poti fi fraudat ca mesaje in cont de email, si le poti folosi si pe social media ca Twitter, Youtube, FACEBOOK, INSTAGRAM. Sper sa iti fie de folos ce ti-am explicat. Orice cont si parola de email trebuie securizata in 2 pasi - o alta adresa de email diferita de cea de inregistrare si nr. de telefon = securitatea in acest fel v-a fii 100%.

| Tzigaret explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Mersi de raspuns...dar din pacate nu am fost logat la Instagram sad

| Tzigaret explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Le-am trimis ieri de cateva ori poza cu buletin....si raspunsu a fost acelasi...si acum azi am incercat sa trimit.dar nu mai merge.

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru Tzigaret):

In acest caz daca nu ai si cont in Instagram si acel cont de Instagram nu era activ, crede-ma ca pierzi timpul degeabla cu astia din Dublin care se acupa de conturi blocate sau fraudate - de cand cu META a lui papagalul asta de Mark Hackerberg nici Instagram nu mai merge bine si nici Facebook - asta Mark e un tampit notoriu si habar nu are de realitate virtuala cu ce se mananca si nu prea ai convine ca a investit prea mult in acei ochelari viruali care costa o groaza de bani si vrea sa ai vanda la prosti cu orice pret. Cine vrea sa vada ceva serios si de foarte buna calitate de 1000 de ori mai misto ca acest rahat de Facebook, se duce si a-si face cont free ori pe: www.SECONDLiFE.com, sau pe www.iMVU.com, sau pe www.SANSAR.com - eu cunosc foarte bine aceste site-uri si nici nu se compara FB cu ele - in cativa ani FB dispare si din cate informatii am declinul v-a incepe de prin 2026 - FB va primi prima lovitura dura in net anul care vine pe la sfarsit. Sfatul meu este sa iti faci un alt FB daca iti este util acest FB si pentru informatii de securizare si cum sa faci nu le postez aici, ma contactezi pe pagina mea de FB care e open permanent si iti explic cum se face sa ai 100% securizate conturile. Ai link-urile mele aici: http://www.ALLMyLinks.com/REMiX-DJ-PaLTaLK - http://www.SoLo.to/REMiX-DJ - https://ok.ru/video/c1994925