| OanaMcc a întrebat:

Salut, e cineva care sa ma ajute cu un video? E de pe camera de supraveghere cineva mi-a spart casa in Decembrie si de atunci poliția nu mai zice nimic, pe camera sunt surprinse doua persoane la una dintre ele bate f tare lumina pe fata si nu gasesc un filtru sa curat. Multumesc

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Filmul trebuie copiat pe un calculator. Sa nu-l stergi de pe locul unde a fost salvat de aparatura. Trebuie sa faci reclamatie la procuratura ca se treneaza lucrurile. Ei au aparatura necesara sa-l prelucreze.

| OanaMcc explică (pentru Salontanul):

Camera a fost furată noi eram plecati la data respectiva din țara. Imaginile le avem in telefon si calculator

| Salontanul a răspuns (pentru OanaMcc):

N-are nici o legatura camera. Este interesant HDD-ul si telefonul unde sunt inregistrarile originale. Poti sa copii din HDD si sa incerci modificari doar pe copie. Sunt o gramada de programe de modificat video-urile:
http://bit.ly/2N6XsCb
(dechide numai fisiere.avi.)
- unul mai complicat, dar mai bun, gratis:
http://bit.ly/2N2aPDs
Poti folosi Windows Movie Maker.
(asta vede.avi si.wmv)
Profesionale:
Corel VideoStudio Pro, Pinacle...Sony Vegas...

Bula
| Bula a răspuns:

Este una din metodele folosite de infractori impotriva camerelor de supraveghere, mai ales impotriva celor ieftine, slabe calitativ.
Daca rezolutia si numarul de culori al inregistrarii este mica, iar imaginea este saturata, atunci nu prea se pot re-crea nuante intermediare, nu prea se poate regenera nici conturul obiectelor.
Ca urmare, lucrarea pe care o doresti este aproape imposibila si scumpa, nu se stie daca merita.
Daca incarci secventa ORIGINALA (RAW), pot da detalii mai multe in privinta a ce se mai poate face.

| OanaMcc explică (pentru Bula):

As plăti daca cineva mi-ar face video-ul clar sa vedem cine a fost. Au furat destule încât sa aflu cine a fost atata timp cat poliția nu se intereseaza am dus si video-utile la ei se vede si inainte pe Zilei cine a fost in curte eu lăsând cheile la o persoana sa vina sa i dea mancare la cățelușa si acesta a dat cheia si la alta persoana de asta...

| doctorandus a răspuns:

Hotii pot fi identificati dupa haine, eventual daca au un mers mai ciudat, etc. Cu Openshot poti edita videoul cum vrei, vezi daca iti rezolva problema.

| anonimg a răspuns:

În locul tău aș umple internetul cu acel video. Aș scrie in mai multe limbi, chiar dacă întâmplarea a fost la noi în țară. Stilul hoților de lucru poate fi recunoscut de alții.
Bine este o alarmă cu aplicație pe mobil. Poți așa să trimiți poliția direct la tine acasă, chiar dacă nu ești acasă.

| gogu220 a răspuns (pentru anonimg):

Buna ideaa cu postarea filmului pe you tube.
Cum e aplicatia aceea pe telefon?
Eu am gasit un bec care are incorporata o mini camera cu senzor de miscare, cu conectare wi-fi.

| anonimg a răspuns (pentru gogu220):

"Cum e aplicatia aceea pe telefon?"
Nu cunosc asa ceva; dar trebuie sa existe.

| OanaMcc explică (pentru anonimg):

Cum se numeste aplicația?

| OanaMcc explică (pentru gogu220):

Acuma avem instalat camere si alarma plus intervenție daca e cazul. Dar ma deranjează sa stiu ca mi s-a spart casa si poliția ne cam da cu jet

| anonimg a răspuns (pentru OanaMcc):

Am găsit un sistem de alarmă care te sună pe telefon; pentru că are funcția de GSM.
"Sistemele de alarma wireless disponibile pot avea apelator GSM, apelator PSTN, apelator dual sau pot fi WiFi."
Sursa: https://1cctv.ro/......reless-116

| gogu220 a răspuns:

Poti face o poza cu telefonul stop cadrului din filmare iar dupa aceea deschizi poza si dedesubt ai filtrele pentru a intuneca sau lumina poza. Daca nu merge asa, descarci din google play un program de editat poze.