| Marian_Pitigoi_1961 a întrebat:

Salut,fisierele de pe partitia d au alt format decat cele normale si windows nu mi le deschide, care sa fie problema?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Problema poate sa fie un malware (virus) care a criptat continutul cu o extensie necunoscuta si astfel nu pot fi deschise. DAR in acest caz ar aparea un mesaj pe ecran, pe desktop etc prin care piratii informatici ar cere o taxa de rascumparare, de genul trimiteti in contul xxx suma x ca sa va dam cheia decriptatoare ca sa recuperati continutul, desigur ca NU E BINE SA SE TRIMITA BANI caci nu se vor recupera niciodata acele fisiere.
poate fi una dintre probleme dar nu este sigur, daca vedem un print screen ne putem da si seama.

| Marian_Pitigoi_1961 explică (pentru Simpatic):

In fiecare folder pe care il deschid exista un fisier notepad numit _readme continind mesajul de mai jos,
ATTENTION!

Don't worry, you can return all your files!
All your files like photos, databases, documents and other important are encrypted with strongest encryption and unique key.
The only method of recovering files is to purchase decrypt tool and unique key for you.
This software will decrypt all your encrypted files.
What guarantees you have?
You can send one of your encrypted file from your PC and we decrypt it for free.
But we can decrypt only 1 file for free. File must not contain valuable information.
You can get and look video overview decrypt tool:
https://we.tl/t-7cpJN3gq4f
Price of private key and decrypt software is $980.
Discount 50% available if you contact us first 72 hours, that's price for you is $490.
Please note that you'll never restore your data without payment.
Check your e-mail "Spam" or "Junk" folder if you don't get answer more than 6 hours.

To get this software you need write on our e-mail:
restoredatahelp@firemail.cc

Reserve e-mail address to contact us:
gorentos@bitmessage.ch

Your personal ID:
0180jYgs9f6scXtyy7wMoUG2mRcb1gX8y4xKOA1oXlSIq07F1Pxb

| Bizon95 a răspuns (pentru Marian_Pitigoi_1961):

Felicitocurili mele personale
esti multpreafericitul posesor al unui virus de tip RANSOMWARE
fisierele tale sunt acum encriptate, de aia nu mai pot fi accesate

instaleaza si scaneaza cu MalwareBytes si roaga-te sa fie un virus imbecil care nu a criptat cum trebuie fisierele si sa ti le recuperezi
iar daca, cumva iti permiti sa platesti atatia bani, nu recomand, nu ai nici o garantie ca o sa decriptezi ceva!

| Simpatic a răspuns (pentru Marian_Pitigoi_1961):

Exact ce spuneam despre acest tip de malware am si crezut ca e vorba si asta este aceasta metoda de care spunea si bizon, ransomware.
Este nevoie de o devirusare in orice caz chiar daca se mai pot recupera acele fisiere chiar daca nu.
recomand hitman pro descarcat si scanat cu el
apoi malwarebytes instalat si scanat cu el
SI NU IN ULTIMUL rand de instalat un antivirus, caci sigur nu aveai un antivirus instalat cand s-a produs infectia cu acest ransomware.
Recomand dar nu ma limitez la asta AVIRA: https://www.avira.com/
Pe viitor mare atentie la ceea ce descarci de pe net, caci programele de tip trojan (in special, dar nu-s singurele) infecteaza calculatoarele cu fel si fel de minunatii.
Dupa scanare si devirusare daca fisierele nu se pot recupera, adica nu se deschid ca si pan acum, eu recomand a se formata intreaga partitie D, va fi sters tot continutul care si asa nu se poate recupera, dar in schimb va ramane CURAT.
A se formata pe modul LENT care dureaza nu pe quick mode (modul rapid)!