| Ciobotaru_Mihai_1998 a întrebat:

Salut fratiolor, am o nelamurire si aceea ar fi :

Vreau sa pun 2 routere Wi-fi de la acelasi fir de retea (provenit de la furnizor ), pot sa trag cablul din primul router sau am nevoie de un swich si 2 cabluri pentru fiecare router? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ambele variante, mai bine este cu switch ca faci setare DHCP on si nu mai ai treaba de toate ip-urile si alte chestii.
Dar, pentru a face router to router, procedezi asa:
Mufa de la isp, bagi in wan-ul primului router, te conectezi pe pagina routerului cu ip-ul de pe spate al routerului, apoi faci setarile pppoe sau ce ai tu, apoi ai o optiune cu lan settings, dai sa fie 192.168.0.1 daca iti apare eroare, iti spune clar unde trebuie sa modifici ca sa fie corect, apoi mai inserezi o mufa in lan1, si il duci in wan la celalalt router, iar acela il setezi prin DCHP, si isi ia automat ip-ul, nemai facand nimic.

| WxRo a răspuns:

Poti trage cablu linistit insa mare grija la setarile ip.

Pe primul router mergi cu ip 192.168.0.xxx
iar pe al doilea cu ip-uri : 192.168.1.xxx

La primul router pui cablu in portul 1 si il duci in portul wan al routerului nr 2.

| Ciobotaru_Mihai_1998 explică (pentru WxRo):

Pai setarile de conectare la retea (pentru al 2 router) cu le fac, asemenea primului?

| Tudor_Tudor_1995 a răspuns:

Poți sa pui primul router normal, iar pe ce de-al doilea seteaza-l pe modul "Repeater"