| Bybanu a întrebat:

Salut, ieri mi-am luat internet de la ClickNet, mi-au dat router wireles cadou. Am bagat cablul de la router la calculator si m-am conectat la wireles pe laptop, totul ok. Am incercat sa bag cablul in laptop, pentru viteza mai mare, dar problema e ca la Local Area Connection imi apare A network cable is unplugged. Am incercat sa schimb driverul placi.si acum imi apare Local Area Connection 5. Am incercat sa adaug ip-urile la Protocol, am facut conectie broadband manuala...si tot nu merge...

Ce pot face ca sa pot conecta cablul de internet la laptop?

PS: cand am conectat cablul, am inchis wirelesul dar degeaba...imi apare aceeasi problema : a network cable is unplugged

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca, pentru laptop, a fost facuta configurarea router-ului si setarile laptop-ului pentru wireless si de aceea nu merge cu cablu.
Oricum, nu cred ca se obtine viteza mai mare cu cablu decat wireless, cel putin eu am experimentat si nu am obtinut viteza mai mare. Numai bine!

| Bybanu explică:

Ms pentru ajutor, am gasit problema.era de la slotu ala de la placa de net.sarmulitele alea erau prea lasat si nu facea contact cu crestele de la calbu...
@Ioandelasal : niciodata viteza wireles nu va fi mai mare decat cea prin cablu; fa comparatie de exemplu la telefon...bluetoth vs calbu de date...mersi pentru raspunsuri

| KellyGreen a răspuns:

Suna la romtelecom si spune'le problema. te vor ajuta ei