Întrebare recomandată | MadalinT00 a întrebat:

Imi poate explica cineva mai pe inteles ce este o ipoteca?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ești student anul II la Drept și ai nevoie să-ți explice cineva "mai pe înțeles" ce înseamnă o ipotecă?

O ipotecă reprezintă o garanție reală a îndeplinirii obligațiilor unui debitor față de creditorul său prin intermediul unui bun imobil din patrimoniul debitorului.

Adică, mai pe înțeles, "îți împrumut bani, dar îmi garantezi restituirea banilor cu casa. Dacă nu-mi dai banii înapoi, casa se vinde și eu îmi recuperez banii din suma obținută prin vânzare"

| flixbuster a răspuns:

Ipoteca este garantia reala ca obligatiile financiare fata de banca vor fi achitate. Aceasta poate fi un bun mobil sau imobil aflat in proprietatea celui care ia creditul.

| CORE55 a răspuns:

Daca faci un imprumut sau ceva esti obligat sa il dai inapoi
de ex: daca faci un imprumut pentru o casa pe care sa o construiesti, in caz ca nu platesti iti ia casa.