| Cumicu a întrebat:

Salut imi poate spune cineva care se pricepe la calculatoare daca pot pune placa video de ddr2 sau 3 daca placa mea de baza suporta ca rami ddr1?
Multumesc de ajutor!

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Memoriile (si cele ram si cele ale placii video) sunt independente. Deci nu conteaza tipul lor. Tu trebuie sa fi atent sa ai slotul compatibil cu cel al placii video (placile de baza mai vechi au slot AGP iar cele noi au slot PCI Express).

3 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Normal ca merge.
Diferenta dintre ddr1-ddr2-ddr3 eu nu o vad decat prin cele 2 intrari diferite. Ddr1 si ddr3 au aceleasi intrari, doar ca ram-ul ddr3 tinde la infinit, poti pune una peste alta, cat te tine sursa iar ddr2 are intrarea diferita fata de 1 si 3.
Deci eu sunt convins ca merge.

| greenmile00 a răspuns:

Doar daca ai slot pe placa de baza pentru placa video respectiva, cel mai probabil e vorba de slot pci-express 16x. Daca ai slotul asta pe placa de baza, poti pune placa video oricat de performanta, inseamna ca o suporta, si totul o sa mearga in parametri normali. memoria placii video e separata de memoria de pe placa de baza, deci frecventa la care functioneaza nu va fi influentata.

| Cumicu explică:

Multumesc!