| 99Digital a întrebat:

Îmi poate spune cineva cum se numește acel "arc" din sârmă foarte subțire care se regăsește la majoritatea brichetelor anti-vânt și cu ajutorul căruia face flacără? Căci am o brichetă mai veche, iar acel "arc" s-a rupt în cele din urmă din cauza supraîncălzirii, presupun, și aș dori să-l înlocuiesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Acel "arc" este o sarma simpla care aduce electricitatea de la un pol a cristalului de quartz (celalalt pol fiind partea metalica a arzatorului brichetei.
Dupa in timp de folosire, capatul dinspre flacara se arde, se scurteaza, iar scanteia nu se mai poate produce.
Cu o penseta se poate trage varful sarmei si apropiat de partea metalica, dar in scurt timp se va indeparta iarasi din cauza caldurii.
Din pacate, aceea sarma este sudata de capsula cristalului si este foarte greu de inlocuit, sa fie functional.

Daca cauti prin magazine, ai sanse sa gasesti alta bricheta "anti-furtuna", la pret de chiar sub 5 lei, ceea ce face sa nu merita "chinuiala" cu reparatia. happy