| 666Bye a întrebat:

Salut, îmi poate spune și mie cineva un aparat foto, care pot face niște poze excelente, atât peisajelor zi/noapte cât și oamenilor, până în 3000 lei?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Idontcare69 a răspuns:

Poze excelente noaptea în 3000 RON?
Nu scoate al meu cadre excelente noaptea, și a fost 1800 euro.
In condiții de lumina slaba, (chiar și în biserici, peșteri, etc, dar mai ales după apus) ai nevoie de obiectiv cu deschidere mare a diafragmei.
Adica un f/number cat mai mic.
Pentru ca sunt foarte scumpe, eu mi-am luat un obiectiv cu zoom (17-55mm), și cu deschidere maxima f/2.8 pe toată plaja focala. (de la 17la55mm aceeași deschidere f/2.8)
Exista numeroase obiective (cu zoom) ce au doua numere după f...
Ex: f/3.5-5.6
La acelea când folosești zoom ul, deschiderea va fi mai mica, (f/5.6 reprezinta o deschidere mai mica), deci va intra mai putina lumina în obiectiv, și implicit pe senzor - - - > calitate mai slaba a imaginii, zgomot (purici), lipsa detalii și nuanțe.

A trecut mult timp de când mi am luat aparatul, vezi dacă găsești pe piata SH obiectivul acesta de la Canon, nu ar trebui sa treacă de 350 euro, dar vezi sa fie funcțional și bine întreținut.

Cauta doar după
"Canon 17-55 2.8"

Ca și body, ar merge mai multe modele, 600D sau 650D ar fi acceptabile.
Sau 7D eventual.
Eu am 70D.

| NLS a răspuns (pentru Idontcare69):

Dacă vrei sa fotografiezi o statuie noaptea, sau un obiectiv apropiat mai slab iluminat, ar fi de folos un blitz bun.
La fel pentru portrete outdoor.
Însă să mergi pe câmp/in natura și sa vrei sa prinzi un cadru bun la 23.30, pentru asta chiar e nevoie de un obiectiv cu deschidere mare.
Minim cel de care ziceam mai sus.

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Pe langa ce au zis cei de mai sus ia-ti si un trepied.
Pentru poze noaptea, fara blitz, expunere indelungata.

| mihai69 a răspuns:

Nikon D5600 cu un obiectiv 35mm f1, 8 pe lângă cel stock.
https://www.f64.ro/nikon-d5600-kit-af-p-18-55mm-vr-negru/p
https://www.f64.ro/nikon-af-s-dx-nikkor-35mm-f-1-8g/p
Ieși puțin din buget, dar poți căuta obiective SH, mai apar oferte bune.

| Idontcare69 a răspuns:

6D; 80D - cele mai bune happy