| Parlog_Marcel_1997 a întrebat:

Imi puteti spune cu ce se ocupa un Devops engineer?
Daca imi puteti da si un link unde pot gasi mai multe informatii.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aici zice că e un dezvoltator de aplicații și ține lăgătura cu mai multe categorii de inși ce participă la realizarea unui produs soft:
https://searchitoperations.techtarget.com/definition/DevOps-engineer

| MihaiNicu23 a răspuns:

Potrivit Wikipedia, DevOps este o "cultură, mișcare sau practică care pune accentul pe colaborarea și comunicarea dezvoltatorilor de software și a altor profesioniști IT în timp ce automatizează procesul de livrare a software-ului și schimbările de infrastructură." Industria, de obicei, tinde să afirme că DevOps este "Metodologie" sau "cultură". Dar când vă uitați la listele de locuri de muncă, veți vedea în continuare poziții deschise în mod special pentru "inginerii DevOps".

Ce dă? Ei bine, teoria este diferită de realitate. DevOps este atât o metodologie cât și un rol. La Logz.io, practicăm DevOps la capacitatea sa maximă - este o metodologie specifică utilizată de un anumit tip de inginer.