| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi spune cineva care au parinti sau au lucrat in strainatate mai exact in Austria ca ingrijire batrani cu un salariu de 1200 euro in mana cam cati bani ar lua dupa 5 ani? adica pensia. Va multumesc

7 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Daca lucrezi cu contract. Dupa 5 ani iei de 250 euro in sus.

| Magnific a răspuns:

Lucreaza legal cu contract si plateste toate taxele happy va multumesc

| doctorandus a răspuns (pentru Magnific):

Ce fel de contract? De munca sau de prestari servicii? Nu cunosc sistemul de pensii din Austria dar s-ar putea sa fie prin cotizare voluntara sau obligatorie la fondurile de pensii si valabil doar pentru angajati, nu pentru PFA.

| doctorandus a răspuns:

Cu salariu inseamna ca angajatorul plateste taxele. Cu PFA inseamna ca cel care lucreaza trebuie sa plateasca taxele.

| FnaticCosmin a răspuns:

Pai daca lucrezi in strainatate la batrani nu o sa ai pensie pentru ca nu esti angajat. Tu lucrezi la negru cum ar veni.

| suntserios a răspuns (pentru FnaticCosmin):

De unde stii tu ca lucreaza la negru si nu legal cu contract de munca?

| FnaticCosmin a răspuns (pentru suntserios):

Nu prea se lucreaza cu contract la batrani... Dar da ma magnific daca lucrezi cu contract o sa ai pensie