| AlexxYzzy a întrebat:

In momentul in care o persoana adulta doreste sa nu mai fie contactata de familie...ce poate face familia pentru a incalca acest drept? Ce se rezolva la politie daca se ajunge? Se poate verifica vreo carte de munca/cont bancar doar or simplul fapt ca sunt familie?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Din punct de vedere a legii, de la varsta de 18 ani parintii nu mai au autoritate asupra copilului.
Politia poate face ceva, doar daca ca si persoana esti in pericol, prostitutie, etc.
In rest, poti sa nu ii contactezi pe ai tai.
Sa ai o zi buna.

| AlexxYzzy explică (pentru anonim_4396):

Daca ei spun politiei ca sunt in pericol, desi nu e cazul?

| Marbea a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Unde ai vazut ca politia sa actioneze doar ca spun ei ca esti in pericol? Se intampla si abia se misca!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Politia cel mai probabil te va cauta, va vedea ca totul e bine, si nu o sa iti faca nimic.