| florinmadalin a întrebat:

Salut in situatia data cine este vinovat? La o trecere de pietoni semaforizata cu cate 2 benzi pe sens am trecut pe verde ca pieton dar intre timp cand am ajuns pe ultima banda in dreptul unui microbuz s-a facut rosu, fiind verde microbuzul a accelerat sa dea peste mine in momentul ala am facut doi pasi si m-am indreptat spre usa din dreapta sa ii cer socoteala pentru gestul facut dar am fost oprit la timp. Care este vinovat? Eu din cate stiu in codul rutier spune clar daca din verde s-a facut rosu conducatorul autovehiculului trebuie sa astepte pana la eliberarea trecerei de pietoni. Conducere preventiva.

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca timpul este scurt trebuie sa te misti si sa te traversezi repede! Nu ai de ce sa-i ceri socoteala soferului microbuzului, daca stie regulile de circulatie! Tu esti de vina ca nu ti-ai miscat mai repede! Trebuie sa-ti faci o cerere la politia rutiera ca sa mareasca timpul de trecere de la semafor pe trecere de pietoni cam 30 de secunde!

| florinmadalin explică (pentru untu):

Nu am cum sa imi dau seama cate secunde mai erau la dispozitie pentru ca nu sunt cronometrate am vazut verde am apucat sa trec 3 benzi dar la a 4 a s-a schimbat. Cu ce sunt eu vinovat ca am fost prins pe rosu. Atunci a accelerat eu trebuia sa ma feresc de el si sa il las sa treaca fara sa ii aduc reprosuri? Era mai bine sa stau sa ma atinga si sa il usurez de permis 3 luni.

| untu a răspuns (pentru florinmadalin):

Fa plangere la politie rutiera sau la primarie ca semafoarele trebuiesc neaparat cronometrate! Aici in Botosani, toate semafoarele din intersectii si trecerile de pietoni sunt cronometrate!

| annneamary a răspuns:

Probabil a fortat trecerea si si asa trebuia sa astepte sa poti finalina traversarea

| andreeageorgyana a răspuns:

Da tu aveai prioritate el trebuia sa o respecte dar ne atentia ce sa le ceri