| anonim_4396 a întrebat:

Inainte sa se dea stare de urgență, cu aproximativ 2 saptamani inainte mi-a expirat buletinul. In momentul acela ma aflam in vacanta si călatoream cu pasaportul.
Am citit pe site ca se prelungește valabilitatea automat cu 90 de zile. Însă nu am inteles daca pentru cei carora le-a expirat fix in perioada de urgență sau se aplica si in cazul meu.
Lamuriti-ma va rog.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In toate cazurile.
Daca poti dovedi ca ai fost plecata din tara perioada cand s-a expirat si n-ai avut cum sa-l schimbi, atunci poate nu vei primi nici amenda (care nu este chiar atat de mare).
In orice caz, nu astepta expirarea celor 90 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legea 55/2020

art 4(5)
(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.

nu conteaza cand ti-a expirat