| Liviu321 a întrebat:

Salut! Întâmpin o situație dificila legata de o amenda rutiera pe care am primit-o în decembrie 2018. Amenda am platit-o in cele 14 zile lucrătoare, la jumătate, online. Ieri m-am trezit cu o înștiințare de plata a acelei amenzi! Problema e că de atunci și până în prezent eu nu mai știu pe ce site am platit amenda, nu știu cum să găsesc dovada platii. Știu doar că atunci când am platit amenda, am primit confirmarea pe mail și chiar i-am arătat mailul unui polițist de la secția de care aparțin pentru a-mi confirmă că totul este in regula. Ce mă sfătuiți să fac?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai plătit online, ar trebui să poți scoate un extras de cont aferent acelei plăți de la banca unde ai contul pe care l-ai folosit pentru respectiva plată.
Acolo va apărea și procesatorul plății, putând eventual să-i ceri și acestuia o dovadă a acelei tranzacții.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când plătești online, îți este afișată o chitanță pe ecran. Acea chitanță este validă și poate fi folosită ca atare. Problema este că pe aplicațiile de internet banking, de obicei nu-ți arată istoricul atât de departe(de exemplu până în 2018). Cu toate că istoricul este salvat. Poți încerca la bancă să vezi dacă ei pot accesa istoricul din decembrie 2018 ca să vezi chitanța respectivă (suma x de la y către z) și să o redirecționezi.