| SebyGta a întrebat:

Intr-o imprimanta Epson L805 cu ciss, pot baga vopsea eco-solvent?

Răspuns Câştigător
| Erzsebet_Gogolos_1974 a răspuns:

De bagat poti orice lichid, chiar si tuica de prune.
Nu e sigur daca se va vedea scrisul... happy

Pentru a functiona bine, trebuie sa folosesti inlocuitoare compatibile cu originalul si cu locul folosirii.
Acesta este valabil la ORICE in viata!

| SebyGta explică (pentru Erzsebet_Gogolos_1974):

Nu inteleg, deci eu daca scimb acum vopseaua care este in ea si bag eco-solvent, funtioneaza fara nici o problema? in imprimanta toate sunt originale, nu e schimbat nimic

| Bula a răspuns (pentru SebyGta):

Ce compozitie chimica are vopseaua si ce compozitie are solventul?
Ce reactie chimica vor face intre ele?
Deseori un solvent nepotrivit poate strica vopseaua, o face ca branza sau se decoloreaza etc.

| Bula a răspuns (pentru SebyGta):

Acolo scrie clar:
"Compatibilitate : Printhead Epson DX2/DX3/DX4/DX5/DX7"
Seriile DX sunt capete speciale de imprimare /vopsire, folosite pentru imprimare pe materialetextile sau din plastic.

Imprimanta ta este pentru hartie,

"Consumabile compatibile:
T6731 - cartus negru
T6732 - cartus cyan
T6733 - cartus magenta
T6734 - cartus galben
T6735 - cartus light cyan
T6736 - cartus light magenta"

Deci imprimanta NU este compatibila cu cerneala ecosolvent, indicata de tine.

| Erzsebet_Gogolos_1974 a răspuns (pentru SebyGta):

Da, se poate! Poti comanda din China cerneala solvent sau eco solvent pentru imprimante Epson din seria L. Eu folosesc de vreo 6-7 luni, imprimanta inca printeaza fara probleme. Folosesc o imprimanta Epson P50 pentru personalizare tricouri cu folie printabila eco solvent, solvent sau latex.

7 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Toata lumea bate campii cu spor!

S-o luam metodic:
1. CISS este un sistem care inlocuieste cartusele "clasice" pentru imprimante cu rezervoare in care se pune cerneala si un sistem de capete care isi trag cerneala din acele rezervoare, in functie de necesitati. Deci nu discutam de cartuse.
2. Fiecare tip de sistem CISS este conceput sa fie folosit cu un anume tip de cerneala. Nu din cauza solventului care face nu stiu ce reactie cu cerneala (o tampenie, atata vreme cat cerneala vine gata diluata, nu trebuie sa faci tu dilutia), ci din cauza dimensiunilor particulelor de pigment din cerneala, care pot sa fie prea mici (si atunci cantitatea de cerneala care trece prin duzele imprimatei este prea mare) sau prea mari (si atunci cantitatea de cerneala care trece prin duze este prea mica sau duzele imprimantei se infunda).

Concluzie: poti sa pui cerneala eco-solvent, dar calitatea imprimarii s-ar putea sa nu fie cea asteptata si risti sa distrugi capetele de scriere (duzele). Recomandat este sa folosesti cerneala recomandata de productor sau compatibila cu aceasta (de pe site-ul de unde ai posta tu, aceasta: http://hartie-foto.amddigitalgrup.ro/catalog/epson-seria-l-615912)

| dante94 a răspuns:

Poate la cerneala te referi. Vopsea in imprimanta? Ar trebui sa gasesti cartuse de cerneala in cel mai apropiat oras. Intrebi pe la magazinele de electrocasnice