| Cristiggg4 a întrebat:

Salut.
Intrebarea mea este daca pot face ceva in legatura cu o factura prea mare la curentul electric.
Am ramas socat, am 4 camere încălzite cu centrala pe curent electric, majoritatea timpului a fost pe 21C, de putine ori a depasit temperatura... mi-a venit 26 de milioane, sunt foarte disperat. Astept niste sfaturi/idei

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O centrala electrica consuma mai multa energie electrica decat niste aparate electrice de incalzire locale (calorifere, radiatoare etc.).

Costul unui KWh de energie electrica este mult mai mare decat energia produsa de gaz metan, dar si de alte surse combustibile.

Pe de alta parte, la factura mare de incalzire mai contribuie si izolatia termica redusa.
Daca ai avea izolatie cu eficacitate de izolare 100%, atunci nici nu ar trebui sa ai incalzire, fiindca energia emanata de corpul uman si de aparatele din incinta ar supra-incalzi, ar fi nevoie de reducerea temperaturii (in loc de incalzire).

In concluzie: intregul sistem termic depinde de proiectare, de materialele folosite dar si de executia lucrarilor.
Iar costurile sunt pe masura, atat la montare, cat si la exploatare.

| Violleta2022 a răspuns:

26 de milioane? Ce, platesti energia la o caldire intreaga?
Ceva este foarte gresit cu factura aia, trebuind sa platetsi in realitate cateva sute de lei, dar in nici un caz 26.000.000 lei.

| Cristiggg4 explică (pentru Violleta2022):

Platesc curentul electric la toata casa, vorbim si de centrala+boiler etc... nu inteleg cum a venit 26 de milioane. Am auzit ca se poate face o contestatie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristiggg4):

De altfel este simplu, ia mergi tu la contoarul electric si vezi daca ai depasit cifra de la ultima citire de pe factura lor.
In felul acesta, stii sigur ca ai consumat acei kilowatti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca atunci cand zici centrala pe curent te referi la faptul ca incalzeste doar folosind curent cred ca era de asteptat o factura mare. Intrebarea aia e daca factura aia e brusc asa mare sau e prima luna cand ai centrala si nu ai stiut pana acum costurile

| doctorandus a răspuns:

Nu știu, măi. În orice caz gazul e mai ieftin decât electricitatea, deoarece centralele ard gaz pentru a produce electricitate. Poate nu în România, dar în orice caz prețul electricității depinde de prețul gazului și petrolului.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar ai verificat contorul electric sa vezi daca ai consumat atât cat este pe factura sau au trecut ei un consum estimat? Pe factura găsești nr de kw care urmează sa ii plătești dar si nr de pe contor trecut la data emiterii facturi. Daca ți-a trecut mai multi kw la plata, atunci când citește contorul se va face regularizarea si vei plati doar diferență sau deloc. Pentru a plati lunar doar cantitatea de energie consumata, comunica nr de pe contor lunar pana in data de 7 a fiecărei luni si vei plati exact cat ai consumat. Exista un nr de telefon pe factura unde poți sa comunici autocitirea contorului.

| WhiteLife a răspuns:

Și noi avem 4 camere și centrala, dar dăm drumul la căldură doar in camerele in care stam (adică 2), nu dam nici în bucătărie (unde se face căldură de la cuptor) și nici în baie (pentru că acolo se încălzește după ce pornim apa calda). Ținând cont că vecinii nu încălzesc nici ei toate camerele și apartamentul e pe colt, ne-am gândit că așa e cel mai bine.

Răspuns utilizator avertizat