| aADI a întrebat:

Laptopul meu functionează ok, în parametrii normali dar se inchidă după un timp fără să-i fac nimic. Câteodată la 30 de minute, câteodată la 5 minute după ce e pornit. L-am curățat, temperatura e la 40 grade, bateria nu are probleme, l-am testat, incărcătorul nu are probleme și ăla l-am testat, placa de baza nu are fisuri functionează ok, chipsetul la fel e ok, scurt circuit pe undeva nu face, că l-am făcut bucățele să văd dacă are ceva fisurat ceva probleme nu are. Ramii nu sunt o problemă că si ăia sunt testați si în stare bună. Am altă problemă, o fi prostia de hard disk vechi din el? Sincer l-am dat jos si laptopul stă pornit ore bune pana ce nu-l inchid eu nu se inchide... Dar eu așa știam ca dacă e hardul nu are voie să se inchidă direct. Poate să dea o eroare gen OS sau un restart, nu shut down complet. ( e Acer laptopul ). Ce părere aveți? Am pus ssd-ul din PC in el și așa stă însa nu l-am testat complet gen să-i pun OS pe ssd să văd dacă se inchide cu ssd-ul după ore de utilizare. Nici n-aș face manevra asta încă că e muncă pe degeaba. Doar oameni capabili să răspundă, ofer și câștigor la care dă un sfat util. Nu duc la service, sunt destul de priceput în asta, nu las bani grei pentru o prostie de genul ăsta. Mersi frumos

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

1. Sper ca nu este vorba de intrat in stand-by sau sleep.
2. Daca laptopul se inchide brusc este clar ca ajuns la un parametru care nu i-a convenit. Majoritatea laptopurilor se incalzesc prea tare. La nu laptop se pot schimba padurile termice, pasta siliconica si trebuie curatat coolerul si radiatoarele.
Daca tu spui ca totul pe temperatura sta bine, atunci nu e de acolo.
EU ma indoiesc ca laptopul tau sta in 40 de grade, asa cum spui pui. 40'C abia hdd poate sa stea, nu procesorul sau placa video.
Nu inteleg de ce nu lasi hdd lui cel vechi si sa il testezi cu programe dde test de genul HDtune si Sentinel care ti-ar spune in ce stare este hdd. Daca ele spun ca este ok, atunci nu hdd este problema.
La un laptop este foarte greu sa VEZI defectul electronic, deci sa nu mai speri vreodata asa ceva si sa nu te mai risti sa desfaci placa de baza pentru ca si cea mia mica tensionare o poate distruge.
Deci : testeaza hdd vechi si vezi ce spun programele despre hdd. Daca hdd vechi e ok, atunci trebuie sa mergi cu el la cineva care se pricepe mai bine ca tine si sa verifice iar toate componentele care trebuiesc racite, daca este hdd, ia un alt hdd sau ssd si il schimbi pe cel vechi.
De fiecare data cand le testezi, sa scoti bateria laptopului si sa le testezi direct cu alimentatorul conectat la laptop, fara baterie, ca sa scapi de o variabila in ecuatie!