| EnvyU a întrebat:

Salut, legat de carduri de debit/credit. Am facut un imprumut la banca si mi-au dat card visa electron. Intrebarea mea este, pot sa platesc cu cardul orice tip de cumparaturi fac? De exemplu vreau sa ma duc intr-un magazin unde accepta carduri si vreau sa imi iau de exemplu haine sau de mancare, etc. Pot sa platesc cu cardul asta sa imi ia bani din cont?

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Da, poți plăti cu cardul pentru cumpărături la magazin sau online (să întrebi la bancă dacă e activat pentru plata online, de multe ori trebuie cerere în acest sens pentru activarea cardului astfel încât să se poată plăti online cu el).

Cardurile VISA (inclusiv VISA Electron) sunt printre cele acceptate în întreaga lume unde există posibilitatea plății cu cardul.

| EnvyU explică (pentru pilaf):

Aha mersi mult, de platit online am facut deja plati online deci online stiu ca merge, eram doar curios daca merge si asa la un magazin "normal" Eh si daca nu merge ii zic aleia sa astepte sa scot de la bancomat laughing mersi anyway

| pilaf a răspuns (pentru EnvyU):

Merge sigur. E posibil să nu funcționeze POS-ul lor (terminalul), dar cardul tău sigur merge, dacă ai bani suficienți în cont, dacă zici că a mers online. Multă baftă la magazinele "normale" big grin