| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Locuiesc in Suedia și am o întrebare. Dacă doresc sa călătoresc din Suedia in România cu mașina personală am nevoie de un test covid la granița? Unii spun ca da alții spun ca nu iar eu nu stiu ce sa fac pentru ca un prieten din Germania care tot asa a venit cu mașina personală acasa in România nu a avut nevoie de test covid și a trecut liniștit de granița. Mulțumesc pentru atenție.

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Depinde din ce tara vii (apropo de prieteni) si de situatia in acea tara la momentul deplasarii tale. Cum situatia se schimba rapid, urmareste asta: https://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19
Vei vedea unde se afla Suedia si care sunt conditiile. Din ce stiu, test este obligatoriu. Sa nu fie nevoie si de carantina. Citisem undeva ca asta se aplica celor ce vin cu mijloace proprii (masini personale).

| Cosmin0506 a răspuns (pentru Yuoia):

Asta zic ca nu stiu pentru ca as vrea sa vin la vara intr-o mica vacanța și as vrea sa vin cu mașina dar o sa ma mai interesez și poate se va mai schimba situația pana atunci