| Smarty1991 a întrebat:

Salut, lucrez in Anglia si de ceva timp am auzit ca pot aplica pe un site pentru a lua 50 lire pe saptamana daca nu depasesc 40 ore lucrate. Imi puteti da mai multe informatii va rog? Pe ce site trebuie sa aplic, cum trebuie sa procedez? Multumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa ceva! Astea sunt scam-uri, adica pacaleli ca sa-ti pui datele bancare si personale acolo si sa fie folosite de cei rai, in scopuri fraudulante. Adica iti folosesti detaliile tale personale, ca sa redeschida alte conturi bancare si sa transfere bani negri.
Ar trebuii sa va ganditi bine ca nimeni nu da bani pe degeaba!
Asta este valabil atat in Romania cat si in strainatate!
Daca se plateste ceva suplimentar de la statul englezesc, cauta pe site-urile lor oficiale/guvernamentale, daca se dau asa ceva la cei angajati legal.
Nu uita, daca nu lucrezi legal, este bine nici sa nu deschizi gura, ca-i ilegal si poti platii in fata legii.

PS data viitoare cand auzi asa ecva, cere-i acelui care se lauda sa-ti arate el personal suma respectiva primita in contul lui. Trebuie evident sa existe specificatie in contul bancar precum: "governmental funds" ori "allowance" ori ceva foarte specific despre suma respectiva.
In general, asemena sumpliemnatri de alocatii se dau DOAR celor care au cetatenie englezeasca si indeplinesc anumite conditii de munca (dar suma vine prin firma unde elucrezi), sau de varsta (prin contul de pensionar).