| Alex432222 a întrebat:

Salut!
Lucrez în Italia, adică periodic.
In ultimii 3(2.5) ani am acumulat 1 an și 2 luni.
Pot sa iau șomaj?
Adică vreau sa plec în tara la sfârșitul lunii și contractul imi expira la sfârșitul lunii iunie
Țin sa menționez ca am doar cod fiscal.
Sau sa plec în tar ași sa vin când expira contractul?
Mulțumesc frumos.

1 răspuns:
| Teilor a răspuns:

Sfatul meu este inainte cu 21 de zile asta in cazul in care vrei, iti poti pune preavizul ca sa poti pleca legal si elegant..si sa te poti si intoarce inapoi daca este cazul.Eu locuiesc in Germania si aici poti lua somaj daca ai cel putin 12 luni lucrate. Daca pleci in Romania am impresia ca iei doar 3 luni somaj..inainte parca erau 6 luni, Daca stai in Germania (repet asta in cazul meu) poti lua 1 an de zile somajul..dar..este foarte complicat pentru ca iti vin oferte de munca. daca refuzi 3 locuri de munca ti se ia somajul.