| Skarr a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa imi dau seama daca pot schimba procesorul laptopului meu? Am un Lenovo g500 cu i3 3110m (2013). Dau Funda. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

DA,daca te referi la laptopuri de alea tip Refurbished, stiu ca si clevo aveau laptopuri la care iti alegeai ce procesor si ce placa video.
Da, ai dreptate nu se aplica ce am spus eu la toate laptopurile, dar faza cu compatibilitatea da.

ps: ai dreptate, am incurcat faptul ca nu se poate schimba placa de baza sau GPU cu CPU, ok!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu la orice laptop din lumea asta nu poti schimba nimic mai mult decat RAM, HDD/SSD, display etc
Nu am auzit pe nimeni sa poata schimba procesorul sau placa video, placa de baza la notebook.
De ce nu se pot schimba? simplu pentru ca sunt facute pe o tehnologie mult mai mica (microni) decat cea folosita pentru PC, datorita portabilitatii, compactibilitatii si greutatii reduse...asta se traduce prin portabilitate dar si nesansa de a putea sa faci upgrate (mai putin RAM si HDD, cum am spus mai sus)
Totusi ca sa se poate schimba asa ceva la laptop ai nevoie de cel mai inteligent japonez in robotica, IT and stuff si ai nevoie de echipament special, adica cel putin un microscop electronic si ceva alte scule scumpe, un fel de robot care sa faca lipituri de oridinul micronilor, la toate acestea se mai adauga si faptul ca in final s-ar putea sa nu existe compatibilitate...
Sper ca te-am lamurit de ce nu se poate.

| Skarr explică (pentru Simpatic):

Bro si eu pot schimba procesorul laptopului in 5 minute... De mers merge, pe multe laptopuri. Cauta pe Youtube. Dar nu stiu daca pe acest laptop merge. Asta intrebam

| Skarr explică (pentru Simpatic):

Nu e asa de greu sa il schimbi.

| Skarr explică (pentru Simpatic):

Am aflat ca se poate schimba procesorul laughing dar acum cu compatibilitatea sper sa nu am probleme. Oricum mersi de ajutor

| Simpatic a răspuns (pentru Skarr):

Nu ti-am fost de mare ajutor, dar revenind la compatibilitate, nu este ca la PC-uri? adica vorbeste socketul placii de baza, acolo se vede daca se pupa sau nu cu o generatie de procesoare.
Totusi placa ta fiind din 2013, si de atunci toate generatiile de Intel au avut ceva generatii in fata, ma gandesc ca sa se poata potrivi ca intrare in soclu dar sa dea eroare ecran albastru, ca fiecare generatie de procesor mai vine pe langa tehnolgie si cu altceva modificari firmware sau mai stiu eu ce prostii care se bat cap in cap.

| Skarr explică (pentru Simpatic):

De aceea voiam sa iau unul tot din generatia a 3 a dar acum caut daca ar merge unul din generatia a 4 a. Din cate stiu ar trebui sa mearga dar nu sunt sigur

| Simpatic a răspuns (pentru Skarr):

Pai daca zici ca faci chestia asta in 5 minute ia o generatie mai noua, pe de alta parte cel mai bine sa iei un second hand de pe plan local ca sa il si montezi!

| Simpatic a răspuns (pentru Skarr):

DA,daca te referi la laptopuri de alea tip Refurbished, stiu ca si clevo aveau laptopuri la care iti alegeai ce procesor si ce placa video.
Da, ai dreptate nu se aplica ce am spus eu la toate laptopurile, dar faza cu compatibilitatea da.

ps: ai dreptate, am incurcat faptul ca nu se poate schimba placa de baza sau GPU cu CPU, ok!