| anonim_4396 a întrebat:

Maine trebuie sa ma prezint obligatoriu la ajofm,pentru ca se prezinta oferte de munca. Cum as putea sa refuz ofertele date de ei,din ce motive mai exact,pentru ca nu vreau sa ma angajez inca? Eu ma pregatesc pentru academie. Sunt in prima luna, nici banii nu mi-au ajuns si va rog nu sariti cu : Du-te la munca.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti refuza ofertele, chiar si fara motiv intemeiat, doar ca se va suspenda indemnizatia de somaj.
Motive intemeiate ar fi cele de ordin medical, respectiov ca nu esti apt de munca pentru locurile de munca oferite si cele privind calificarea, respectiv nu ai calificarea pentru cele unde se cere o anumita calificare.

| EquinoxEP a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pot scoate de la medicul de familie o adeverinta conform careia nu sunt apt?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EquinoxEP):

O asemenea adeverinta o primesti numai de la medicul de medicina muncii si in baza unor acte medicale, posibil si analize medicale. Poti incerca si cu adeverinta de la medicul de familie, dar nu cred ca iti va da o asemenea adeverinta sau ca va fi luata in considerare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sărim cu du-te la muncă. Înțelegem situația ta. Dta ai nevoie de timp liber, și de asemenea de indemizația de șomaj. Ca să o obții, nu poți ocoli legislația, fără motiv medical plauzibil.

| EquinoxEP a răspuns (pentru sadrian46):

Deci singura modalitate ar fi sa încerc sa folosesc un motiv întemeiat

| sadrian46 a răspuns (pentru EquinoxEP):

Da. Motivul să fie întemeiat. Acolo este un funcționar care aplică și el legea, instrucțiunile. El poate face cu dta ce îi indică legea, nu mai mult.