| NonZarek a întrebat:

Mereu m-am gândit dacă este real sau posibil sa spargi cu mana, cărămidă, sau lemn gros, știți, cum fac aia in videoclipuri care practica karate sau ce,

Mi se pare dureros, pe ei nu ii doare? Și e real?

Răspuns Câştigător
| iar99Teo a răspuns:

Este cat se poate de real ceea ce spui!
O persoana antrenata poate sparge nu una ci chiar mai multe caramizi/lemne.
Este foarte adevarat insa ca pentru o persoana care nu a facut nicioadata antrenament in sensul acesta este dureros.
In momentul in care practici orice forma de arta martiala, prin antrenament, organismul se durizeaza atat fizic cat si psihic treptat. Nu iti imagina ca o sa spargi caramizi peste noapte - acest lucru necesitand o perioada indelungata de pregatire.
Din punct de vedere fizic - atat muschiul se antreneaza cat si osul. Pregatirea pentru un impact se face treptat pentru os prin lovituri repetate care cresc in intensitate gradat. Pe os in zona de impact prin lovire repetata, se depun mai multe straturi de calciu, durizand asfel suprafata de impact.
Dupa ani de zile de practica se pot obtine performante uluitoare asa cum poti vedea prin filme.
Pe langa duritatea fizica vorbim si de o energie interna pe care luptatorul invata sa o canalizeze atat in doborarea obstacolui cat si pentru propria sa protectie.
In final un luptator profesionist poate sparge diverse obiecte fara sa resimta o durere atat de mare pe cat crezi happy