| Marian_Valentin_Radu_1970 a întrebat:

Mi-a expirat ci si sunt in Germania. Pot face pasaport?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara cartea de identitate valabila si fara a avea un pasaport valabil nu poti obtine altul.
In asemenea caz poti obtine doar un titlu de calatorie, cu care te poti reintoarce in Romania.

| Marian_Valentin_Radu_1970 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si cat e valabila aceasta? am concediu tocmai in iulie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian_Valentin_Radu_1970):

Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Valabilitatea titlului de călătorie este de cel mult 30 de zile şi încetează de drept la data intrării titularului în România."
Obtii titlul cu cca 10-20 de zile inainte de a veni in Romania, de la Ambasada Romaniei din Germania.