| Mihnea565458 a întrebat:

Mi-am făcut o masca pentru coșuri din bicarbonat de sodiu și zeamă de lămâie, am 17 ani și aș vrea sa știu dacă ma afectează

9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Normal ca te afecteaza. Tocmai ce ti-ai pus ceva foarte acid pe ten. Termina cu remediile babesti si mergi la un dermatolog daca ai probleme cu acneea.

| Mihnea565458 explică (pentru Aasdfghj):

Chiar nu am probele dar vreau sa am tenul mai frumos

| Aasdfghj a răspuns (pentru Mihnea565458):

Atunci iti recomand sa folosesti produse pentru ingrijire in functie de tipul de ten pe care il ai. La farmacia tei gasesti produse bune pentru orice buzunar.

| Furnicuta000 a răspuns:

Te rog documenteaza-te despre ingrijirea tenului si mai ales a tenului acneic (e un subiect foarte vast, nu as putea sa iti spun eu aici tot), e plin netul de materiale, de articole (dar nu scrise de eva.ro sau alte site-uri de cacao ci scrise de dermatologi), canale pe Youtube ale dermatologilor si specialistilor, grupuri pe Facebook (cel mai bun e cel "the ordinary" acolo gasesti absolut orice informatie ai avea nevoie, gsesti rutine pentru diferite tipuri de ten, ce produse sa folosesti, cum scapi de acnee, e in romans grupul).
Nu mai face experimente acasa, zeama de lamaie pe fata pe termen lung poate insemna sinucidere curata. Nu se pune lamaie pe fata! Nu face greseala pe care am facut-o eu. Daca de la 17 ani incepi sa iti ingrijesti tenul cum trebuie o sa ai un ten frumos, radiant, curat multi multi ani de acum incolo.

| Mihnea565458 explică (pentru Furnicuta000):

Am lăsat-o 20 min maxim, pai și tu ce masca îmi recomanzi?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mihnea565458):

Nu masca. Nu scapi de problema asta cu o masca. Iti trebuie o rutina de ingrijire a tenului adica dimineata spalare (cu gel de curatare, nu cu sapun), hidratare/spf, seara spalare, acid exfoliant, ceva pentru acnee (skinoren sau depinde), hidratare. Adica ai nevoie de niste produse pe care sa le folosesti constant. Eu nu pot sa iti recomand pentru ca nu stiu toate detaliile despre tenul tau. Ori mergi la dermatolog sa te ajute ori te documentezi foarte bine despre ce inseamna ingrijirea tenului, asa cum am spus mai sus, si aplici acele cunostinte dar cu mare grija pentru ca daca nu alegi produsele potrivite risti sa iti faci mai mult rau. De ex produsele pe care le pui pe fata nu ar trebui sa contina iritanti, parfum, alcool denaturat, uleiuri esentiale pentru ca astea fac rau tenului. De ex daca imi pun o crema de la AVON pe fata o sa ma umplu de cosuri, daca imi pun o crema hidratanta de la Cerave pe fata o sa imi hidrateze pielea si o sa imi faca foarte bine.
Daca nu scapi de acnee risti sa te alegi cu semne si cicatrici care o sa ramana toata viata pe piele deci deciziile pe care le iei acum sunt cele mai importante.

| AureliusTPU a răspuns:

Nu afecteaza daca nu are lucruri care nu afecteaza pielea (mai bine cumperi ceva scump si bun decat sa cumperi ceva ieftin si iti face rani pe fata)

| Peachdelight a răspuns:

Ce sa te afecteze? Coșurile sau masca? Nu are de ce sa te afecteze. Vrei sa îți spun cea mai făina metoda de a scapa de coșuri? Și nu e la mișto sau ceva, apa și săpun. Spalate de doua ori pe zi, dimineata și seara.

| Mihnea565458 explică (pentru Peachdelight):

Mereu ma spăl pe fata și dimineața și seara