| ChiukiuHamsler a întrebat:

Mi-am făcut un card și pe spatele cardului spune "Invalid fără Semnătura" este obligatoriu sa semnez? Sau semnează cei de la banca?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Semnezi tu, ca este cardul pe numele tau!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt cazuri în care la utilizarea cardului în fața unui funcționar, vânzător, ești verificat astfel. Te pune să semnezi în fața lui pe o hârtie oarecare. Verrifică dacă specimenul de semnătură pe care tocmai l-ai făcut este identic cu cel de pe card. În caz cu ele nu coincid, poate să refuze acel card ca mijloc de plată cu suspiciunea că nu este al tău. Astfel, ca să nu ai probleme, ca să utilizezi cardul respectând toate regulile, după ce l-ai primit, semnezi pe dosul lui, în zona indicată cu specimenul de semnătură cu care te legitimezi la bancă.

| viata0delash a răspuns:

Poti sa folosesti cardul si fara semnatura. Dar mai bine sa o pui. E pentru siguranta ta. De ex eu am 2 carduri, unul semnat si unul nu. De ambele ma folosesc la fel