| Diaconu_Iosif_1995 a întrebat:

Salut, mi-am pierdut buletinul in Germania si nu am nici o posibilitate sa ajung la ambasadă. Știti cumva daca pot trece la vămi fara acte?

Răspuns Câştigător
| Diaconu_Iosif_1995 explică:

Mergi la Politie, declara ca stai de mai mult de 90 de zile acolo si vei fi arestat si pe urma deportat in Romania.

| suntserios a răspuns (pentru Diaconu_Iosif_1995):

Stii ca Germania si Romania sunt in UE unde e permisa libera circulatie si nu deporteaza nimeni pe nimeni. Ai incercat o gluma da nu ti a iesit

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.djepcluj.ro/pdf/ghid%20ue.pdf

Nu era nicio gluma, nu mai e 1 aprilie.

| Diaconu_Iosif_1995 explică (pentru doctorandus):

Chiar nu e gluma

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu poti trece vama fara acte...

| Laura927 a răspuns:

Nu poti trece vama si nici avionul nu il lua pentru ca iti trebuie FOAIE DE DRUM asa se numeste se ia de la ambasada romaniei in orasul in care e cel mai aproape de tine.
Trebuie sa dai un telefon a ambasada ca sa te poata indruma ei de acolo cu ce ar trebui sa faci.
Daca ai buletinul poti lua un zbor in Romania doar cu buletinul.
Timpul de sedere in spatiul schengen este de 3 luni dac nu ai un contract de munca renovabil in tara respectiva.
Oricum nu poate nimeni verifica cat timp ai tu in tara respectiva.
Oricum ar fi trebuie sa ai actele in regula si trebuie sa suni la ambasada!