| FaSTBoy a întrebat:

Mi -am pierdut buletinul sau mi sa furat nu stiu sigur... ce sa fac? cat e amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se amendeaza daca anunti imediat organul de politie de la domiciliul tau, in termen de 24 de ore si urmezi procedura, citez din OUG nr. 97/2005:
Art. 13.(5) In cazul pierderii, furtului, distrugerii sau al deteriorarii actelor de identitate, solicitantii vor prezenta un alt document oficial, cu fotografie de data recenta, pentru certificarea identitatii. Pentru persoana care nu detine astfel de documente ori in situatia in care se constata diferente intre fizionomia solicitantului si documentele prezentate sau informatiile din R. N. E. P., se solicita verificarea identitatii de catre structura teritoriala a politiei.
Art. 18.(1) Serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor elibereaza o noua carte de identitate in urmatoarele cazuri:
g) in cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate.
ART. 22.(1) Titularii actelor de identitate, precum si autoritatile publice prevazute la art. 21 sunt obligati sa ia masuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
(2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de catre persoanele fizice si autoritatile publice mentionate in alin. (1) la unitatea de politie pe raza careia s-a produs, in termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul de domiciliu sau resedinta.
(3) Actele de identitate declarate pierdute, distruse sau furate sunt nule de drept.
ART. 23.(1) Persoana care a gasit un act de identitate, indiferent cine este titularul acestuia, este obligata sa il depuna ori sa il trimita, in 24 de ore, la cea mai apropiata unitate de politie sau la cel mai apropiat serviciu public comunitar de evidenta a persoanelor.
(2) Actul de identitate declarat pierdut sau furat, care a fost ulterior gasit de titular, trebuie predat in termen de 48 de ore la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor unde a fost declarat evenimentul. Numai bine!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca se mai da amenda pentru asa ceva (treaba asta se practica pe vremea impuscatului si putin dupa! ) Se platesc doar niste taxe.

| Magnific a răspuns:

Amendă cuprinsă între 25 lei la 50 lei. lei zice :D uite aicia si citeste http://www.satu-mare.ro/primarie/starecivila/pierdere.html

| simf a răspuns:

Uite ce trebuie sa faci ca sa-ti scoti alta carte de identitate: http://www.sibiu.net/acte-necesare/schimbare-carte-de-identitate-pierduta. amenda... nu stiu cat ar putea fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum fac si eu un id?

| Andy21 a răspuns:

Te duci, declari si iti faci altul la politie.
Stai linistit ca nu platesti nici-o amenda, si te costa putin ca sa faci alt buletin.