| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa inteleg cateva cuvinte. Mi le puteti explica? Am de invatat din cursuri. O sa pun in paranteza cuvintele care nu le inteleg in acest context, sau nu le gasesc un sinonim.

Diagnosticul pentru evaluarea firmei urmareste (caracterizarea statica) cum ar fi juridica, economica.
Analiza acelor criterii sa fie realizate in (dinamica), apelandu-se la metode si tehnici de analiza economica.

Va multumesc.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Caracterizarea statica = descrierea situatiei firmei la momentul evaluarii, din punct de vedere juridic si economic (este SRL, SA etc, are sau nu litigii in curs, financiar se afla in castig sau pierdere)

Analiza dinamica = evolutia in timp (de obicei grafic, pe fiecare criteriu analizat, cu eventuale explicatii in text)