| Ðida a întrebat:

Nu sunt din Bucuresti si as vrea sa stiu de la Gara de Nord cum pot ajunge cel mai simplu la Aeroportul Baneasa.
PS: Va rog sa excludeti optiunea de a lua un taxi.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MichelWolverine a răspuns:

Cand iesi din Gara de Nord, traversezi strada (e una mai mare cu niste fantani arteziene in mijloc) si apoi o sa ajungi intr-o statie de autobuz. De acolo o sa iei autobuzul 133 si mergi cu el cam 4 statii (cobori la statia Piata Romana). Dupa ce ai ajuns acolo, te dai jos din autobuz, o sa fii pe partea dreapta a strazii. Mergi putin inainte si apoi la dreapta (o sa vezi ca e un rond, un sens giratoriu sau ceva de genul). Tu tine-o tot asa pe dreapta si apoi o sa dai de un chiosc din asta de unde iti iei calatorii de RATB. (Eventual poti sa intrebi si acolo daca uiti ceva, ca te ajuta.) Apoi o sa vezi ca in fata e o straduta foarte mica (sunt si ceva taxiuri pe acolo). Traversezi straduta aia si apoi o sa vezi imediat in fata o strada destul de lata (cam 6 benzi - ala e Bld. Magheru). Traversezi si strada aia si apoi mergi spre dreapta putin pana ajungi din nou la un chiosc din asta de bilete RATB. Acolo astepti sa vina autobuzul 131 care are statie fix la aeroportul Baneasa. Statia de la Aeroport, daca nu ma insel, e penultima inainte de celalalt capat de linie. Inainte de asta o sa fie o statie care se cheama Pod Baneasa. Oricum, daca mai e ceva, intrebi si tu pe sofer sau pe altcineva de acolo care pare de incredere. Traseul asta cu 131 o sa iti ia cam 20 de minute, sau ceva de genul. Poti sa faci si mai mult, depinde cat de aglomerat e traficul. Sper ca te-am ajutat. Succes!