| demifcm77 a întrebat:

Petrolul si gazele naturale sunt regenerabile? Sau ele pot disparea in 5 ani (de exemplu), si ar fi o mare criza mondiala? Si daca se pot regenera, in aproximativ cat timp o fac?

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu sunt regenerabile, intra in categoria resurselor epuizabile.
O sa gasim alte metode pentru a le inlocui pe astea cand ramanem fara ele, deja exista comunitati intregi din "tari dezvoltate" care functioneaza aproape 100% din energie regenerabila: solara, eoliana, hidroenergie...

| OPersoanaAnonima a răspuns:

Nu sunt regenerabile. De exemplu, heliu, cel cu care umplem baloanele, va disparea pana in 2030 cu ce avem acum, daca nu mai gasim alte resurse, deci planeta e *** happy. Acum heliu, maine poimaine oxigenul.