| george232323 a întrebat:

Poate cineva care detine o tigara electronica sa ii raspunda unui suflet nobil la cateva intrebari? As vrea sa stiu ce satisfactie iti aduce, daca dupa ce ai tras din ea cam cat tragi dintr-o tigara normala te simti la fel de satisfacut. Cam cat te tine o sticluta de 10ml? E vreo diferenta daca e cu nicotina sau fara? E mai ieftin decat tigarile normale? Si as mai vrea sa stiu cam cum se intretine un asemenea instrumet. Multumeeesc!

Răspuns Câştigător
| Cliar a răspuns:

1ml = un pachet de tigari obisnuite, deci o sticluta de 10ml te va tine aproximativ 9-10 zile daca fumai inainte un pachet de tigari pe zi. Cat despre partea cu nicotina sau fara nicotina, recomandat este daca tu in momentul de fata fumezi sa iti cumperi ceva cu nicotina, fiindca altfel nu o sa suplinesti nevoia de a fuma o tigara normala. Daca nu ai fumat pana acum si vrei sa incerci ia fara nicotina si incearca diverse arome ca sa vezi ce simti cand tragi. Ca ai intrebat cum se ingrijeste o tigare electronica, iti recomand sa citesti pe net si pe forum-uri deoarece daca iti spun de rezistente, atomizoare, clearomizoare si rezistente sub-ohm nu o sa intelegi mai nimic de la mine. ( tigarile cu rezistente sub-ohm sunt mai bune fiindca este gustul lichidului mai accentuat, pentru o tigara electronica normala recomandat este lichid de 12mg nicotina /ml si pentru cele cu rezistente sub ohm este recomandat 6mg /ml; asta in cazul in care vrei sa inlocuiesti tigarile obisnuite cu tigarile electronice. ) Iti recomand sa te uiti pe Youtube la canalul academia de vapat, unde vei vedea un videoclip cu cea mai ieftina tigare electronica si mai multe detalii.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu m-am lasat in 45 de zile dupa ce fumasem pana la 3 pachete de tigari pe zi. E adevarat ca iti trebuie si dorinta de a te lasa. Eu incercasem anterior cu tigari medicinale (astazi nu se mai fac), guma, bomboane, plasture si alte prostii.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Eu am fumat cativa ani buni tigari si am reusit sa "ma las" de ele cu tigara electronica. Diferenta o simt, indiferent de ce zic toti ca ar fi mai nociva, eu le-am incercat pe pielea mea si nu vorbesc din citite pe net, nu e. nu mai obosesc, pot face sport, nu tusesc, nu respir greu, nu mai miros, etc. Am recurs la tigara electronica fiindca nu voiam sa o inlocuiesc cu mancare, pana la urma e vorba doar de gest, sa-mi ocup mainile cu ceva.
O sticluta de 10 ml nu te tine f mult, oricata reclama ar face ei, iti recomand cantitate mai mare ca iesi mai rentabil la pret. Poti sa-ti iei cu mai multa nicotina (de exemplu de 12) si o diluezi cu glicerina vegetala, care e f ieftina (obtii nicotina de 6 si cantitate dubla). Cu timpul reduci nicotina si poti ajunge la lichide fara nicotina.
Este mai ieftin decat tigarile normale dar nu exagerat, prima si cea mai mare cheltuiala o ai cand iti cumperi un set. Iti recomand seturi cu 2 baterii (cele de la ego sunt foarte bune) fiindca se incarca destul de greu o baterie (2-3 ore) si daca fix atunci vrei sa iesi la o cafea...sa ai de rezerva. Apoi trebuie schimbata numai rezistenta (6-9 lei, depinde de magazin) si lichid care depinde de tine cat vapezi. Incearca sa o folosesti ca pe o tigara normala, la astea electronice nu ai stop si sa nu ajungi toata ziua sa tragi din ea. Daca mai ai si alte intrebari cu drag iti raspund.

| GeorgeBerbec a răspuns:

E aproape acelasi lucru doar ca daca esti incepator de la electronica nu te ustura gatul. Iar nu iti mai pute gura urat. Gestul este aceelasi dar nu esti la fel de potolit. Cica tigarile electornice distrug mai naspa sanatatea.