| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,prietenii rad de mine ca sunt virgin, am 16 ani,dar eu nu simt sa o fac cu orice fata cum o fac ei,nu contează cine este poate sa fie și o lepra, scuzati-mi limbajul,in fine eu simt sa o fac cu fata pe care o iubesc nu cu oricine, dacă va trebui sa aștept pana la căsătorie aștept, întrebarea mea este cum ii fac sa nu mai rada de mine?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspuns. Cine râde la urmă, râde mai bine.
Ce anume le declanșează un hohot de râs?
O tensiune. Tu le generezi o tensiune, Dar nu tu însuți cu virginitatea ta, ci toată tema sexualității în viață le crează tensiune. Ei care a o activitate sexuală la o vârstă social nepotrivită, le e teamă de consecințe, o sarcină nedorită, o prietenă abandonată care se poate răzbuna, părinții unei fete care le pot aplica corecții nedorite, toate acestea la provoacă stres, tensiune pe care ei nu vor să o recunoască. că ei e bărbați, din specia lui Gigi Duru. Ca să își descarce tensiunile ce să facă ei, caută motiv de râs. Nu pot râde de ei înșiși, ceea ce ar fi ideal.
Și ce să facă ei. Virginitatea ta te indică ca posibilă sursă potențială de descărcare a tensiunii. E virgin săracu. Ha ha ha!
Nu merge, nu este nimic de râs în toată treaba asta. Atunci devin creatori. Caută ceva de râs în zona sexuală, că ei se pricep, nu-i așa? Și fac ceva de râs, deci este vorba despre ei, și aplică la tine. Și iată cum apar glumele despre tine. Să fii atent și să observi că exact așa se întâmplă.
Așa că, lasă-i să râdă, că nu au de ce.
Și să nu îți pese.

| Yurisa a răspuns (pentru sadrian46):

Cel mai bun raspuns!
Asa sunt copiii: prosti, imaturi, frustrati. Crede-mă, după 20 de ani nimănui nu îi pasă dacă dai la umezeală sau nu

| sadrian46 a răspuns (pentru Yurisa):

Să nu râzi de mine. Te iubesc.

| anonimg a răspuns:

Cât timp te ții tare în hotărârea ta -si este foarte bună- în timp vor înceta.
Prieteni nu-ți sunt nicidecum; ci doar colegi, niște copii fără minte care au crescut needucați la fel ca mărăcinii de pe marginea drumului la fel ca și părinții lor.
Spune-le că dacă Dumnezeu nu râde de alegerea ta, atunci nici ei n-au dreptul să râdă de acest lucru.
Spune-le că preacurvia este un păcat înfăptuit atunci când omul nu este căsătorit; și că este imposibil ca acest păcat să rămână nepedepsit, chiar dacă omul își va da seama de asta sau nu.
Cât despre tine și despre toți cei care doresc să trăiască cât mai curați și neîntinați în lumea aceasta, vă spun: și Domnul Hristos a fost batjocorit de oameni de nimic, tocmai din pricina că ei se simțeau condamnați de caracterul Lui curat față de al lor.
Dar mai bine să fim batjocoriți de "oameni" decât să ne pierdem moralitatea, care este darul lui Dumnezeu pentru noi.
Toate plăcerile sunt de la Dumnezeu -inclusiv cea a actului sexual; dar o plăcere devine păcat atunci când este folosita altfel decât a fost lăsată de Dumnezeu. Altfel va fi dăunătoare pentru trup și suflet, chiar dacă nu vedem cum. Plăcerea actului sexual a fost lăsată doar în cadrul căsătoriei, și citez din Biblie: "iar patul să rămână nespurcat". Pentru că și în cadrul căsătoriei se produc tot felul de perversiuni (oral, an*l,) lucruri neîngăduite de Dumnezeu. Nu poate exista dragoste între cei căsătoriți care practică astfel de perversiuni.
În lume sunt oameni care n-au nici o treabă cu Dumnezeu, și din fire caută să se păstreze pentru persoana de sex opus care le va fi partener pe viață. Acest lucru este lăsat tot de Dumnezeu. Cei mai mulți au închis ochii și din lipsa de educație și-au încălcat principiul pentru o clipă de plăcere. Clipa de plăcere s-a dus, și ei au revenit tot la starea de mai înainte. Pentru că persoana respectivă nu le este partener de viață. Este ca și cum ai investi in ceva ce nu este al tău; n-ai decât satisfacția de moment. Pe când Dumnezeu dorește ca bucuria noastră să fie deplină: adică actul sexual să fie folosit în cadrul căsătoriei. Vina cea mai mare o poartă părinții lor pentru că au neglijat să ofere o astfel de educație copiilor lor.
Pentru că educația omului nu constă doar în bunele maniere (care le mai are), nici în a ști să citim și să scriem, nici în a face facultăți și doctorate; ci cea mai importanta educație este aceea care ne învață despre moralitate: ce este aceasta, de ce trebuie și cum să o dobândim.
Acesta este scopul Bibliei de la început și până la sfârșit. De aceea cei mai mulți oameni o urăsc și o batjocoresc; așa cum spune apostolul Ioan: "Pentru că oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina."

La final îți recomand cartea "Iubește inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Este foarte buna pentru adolescenți (băieți și fete). Și după ce o vei citi, poți cumpăra altele și le poți face cadou tinerilor cu care îți petreci adolescența. Sunt sigur că îți vor mulțumi pentru ea, pentru că este o carte nu bună, ci foarte bună. Ea captează atenția adolescenților chiar și la o simpla răsfoire. Le va răspunde la multe întrebări, și îi va învăța ce să facă în anumite situații. Pe deasupra, îi va motiva să trăiască frumos în lume.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonimg):

Salut anonimg, chiar aseară mi-am amintit că am văzut mai demult pe TPU un răspuns în care-mi se pare că tu ai mai recomandat odată această carte, și voiam să îi aflu numele, dar nu mi-am amintit. Chiar vreau să citesc o carte din care să învăț ceva, și asta chiar mi se pare interesantă.
Ce noroc am avut să primesc numele cărții pe care o căutam într-un timp așa de scurt. happy
Mulțumesc.
Apropo, foarte bun răspunsul.

| Nilsson a răspuns:

Fugi de ei si rupe-te e asa-zisii prieteni.
Sunt genul de persoane cu influenta negativa care doar se folosesc de ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăia nu sunt prieteni. Caută alți prieteni.

| unvecin a răspuns:

Ia-ți și tu niște prieteni adevărați. Cu restul oamenilor poartă-te frumos, dar nu le permite să se amestece în chestiunile tale personale. Hazul lor pe un anume subiect durează cam cât timp lași să se simtă că ești afectat de spusele lor, deci arată-le că pe teritoriul tău opinia și ironia lor n-au valoare.

| Danx a răspuns:

Nu au nici un motiv sa rada de tine, e mai bine sa incepi activitatea sexuala mai tarziu, si si mai bine sa o faci cu cineva de care esti indragostit. Faptul ca ei rad e gresit, dar va inceta fie daca ii ignori (cand comenteaza spune simplu "ei, si?" si schimba subiectul) sau razi si tu cu ei ( cand incep sa faca misto, razi si tu cu ei si spune "da, dar si cand nu o sa mai fiu virgin, sa vezi atunci ce coada se face la mine la dormitor). Orice ar fi, ai incredere in deciziile tale si nu te lasa ranit de parerile altora, nu merita.