| anonim_4396 a întrebat:

Putin ajutor.
Eu am buletin de Romania si cetetenie Romana dar am si buletin de Italia dar nu am cetatenie aici (Italia). Eu unu vreau sa ma duc in tara, am o problema, dar faza e ca buletinul de Romania e expirat de 2 ani. Pot intra in Romania cu cel de Italia si sa ma intorc aici tot cu acela? sau in Romania imi trebuie neaparat cel romanesc?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a intra in Romania ai nevoie de un "titlu de calatorie ' cu valabilitate de 30 de zile.:http://roma.mae.ro/node/271
Titlul de calatorie il poti obtine apeland la serviciile unuia din consulatele Romaniei din Italia --- vezi consulatele si arondarea lor teritoriala :
http://roma.mae.ro/node/258

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca pe cel de Italia este scris "Non valido per l'espatrio", nu il poti folosi in afara Italiei.
Teoretic ar trebui sa scrie, dar unii mai uita sa puna stampila.

Dar se poate intra in tara cu buletinul expirat.Nu se poate iesi.
Chiar daca ai toate actele pierdute poti sa intri in tara daca te prezinti la un punct de frontiera.
Titlul de calatorie eliberat de ambasada iti trebuie doar daca vii cu avionul ca sa te lase italienii sa te urci in el.

| marin81 a răspuns:

Mergi la anbassada si iti vor elibera o hartie care tine loc de buletin sau cand vii la vama dai ceva spaga si intri in tara