| AlbertSeby a întrebat:

Stie cineva cum pot scoate o pata de sange din bumbac fara sa distrug culoarea materialului? Nu a iesit la spalare.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Daca petele de sange s-au uscat deja, ai putin mai mult de lucru. Mai intai inmoaie haina patata in apa rece, in care ai adaugat in prealabil niste sare. Las-o acolo cel putin cateva ore. Dupa aceea inmoai-o in apa rece simpla, in care ai adaugat amoniac si peroxid. Acum probabil pata va disparea, deci poti spala haina ca de obicei.

Petele de sange
Se scot cu solutie de sare de lamaie sau apa oxigenata, apoi se clatesc cu apa rece, dupa curatarea petei se spala cu apa calda si mult detergent.
Nu se foloseste niciodata pe o pata de sange apa calda, ea fixand pata pe material petele de rugina se inmoaie in lapte crud 30 minute si apoi se intind la soare inca 1 ora, apoi se baga la masina de spalat.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa o speli cu apa rece si detergent.Imediat cum s-a patat.

| AlbertSeby explică (pentru darrio2007):

Eu am vazut vreo 3-4 ore dupa ce s-a patat.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlbertSeby):

Mergea si atunci.Sau cu Vanish pe pata(15 min) si apoi sa fi bagat la spalat.Incearca acum cu Vanish.

| Sardinaaa a răspuns:

Sangele iese ori cand este foarte proaspat ori cand este uscat!