| RegeleNarnieiFTW a întrebat:

Stiu ca intrebarea mea va fi una probabil stupida, insa chiar as avea nevoie de putin ajutor aici laughing
Poate cineva (de preferat un bucurestean) sa imi explice va rog mult cum sta treaba cu metroul? Vreau sa aflu de unde imi cumpar cartela si cum imi dau seama de metroul potrivit pe peron.
Am fost doar de cateva ori in Bucuresti, insa nu am luat metroul niciodata...
Multumesc frumos pentru ajutor! Funda!big grin

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti cumperi cartela de la ori gura de metrou. Exista casa de bilete si prin unele locuri si automate.

Ai cartele cu 2 sau 10 calatorii, abonament zilnic sau lunar. Preturile le vezi aici

http://www.metrorex.ro/titluri_de_calatorie-tarife_p1382-1

In fiecare metrou ai hartile cu traseul si directia in care merge metroul. Daca din greseala iei un metroi gresit sau directia gresit nu iti fa probleme, poti sa cobori la urmatoare statie si sa il altul inapoi

| RegeleNarnieiFTW explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns!

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cartela iti cumperi cand intri in metrou si costa 5 lei doua calatorii. La fiecare peron ai directia in care se indreapta metroul si pe fiecare tren scrie unde ajunge.

http://www.ghidbucurestean.ro/Metrorex/Harta-Metrou-Bucuresti