| Walhalla a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si as vrea sa dau la o facultate..In primul rand vreau sa stiu daca merita sa faci o facultate in Romania... Apoi, avand in vedere ca voi termina(sper)clasa a 12-a profilul uman,specializarea stiinte sociale.Ce facultati imi recomandati? Eu ma pricep la istorie si geografie, dar in acelasi timp sunt oarecum vorbaret si cred ca as putea da la jurnalism.De asemenea si dreptul pare atragator.Voi ce sfat imi dati? Funda pentru cel mai bun...

Răspuns Câştigător
| myhaelutzza a răspuns:

Buna! Majoritatea celor pe care ii cunosc si au fost la specializarea stiinte sociale au urmat facultatea de relatii internationale si studii europene.dar de asemenea poti urma si istorie/geografie..eu de exemplu in liceu am avut ca specializare filologie/jurnalism si am terminat facultatea de istorie. Tinand cont ca ai facut un liceu cu profil uman..la drept o sa iti fie mai greu, dar acum tu decizi ceea ce iti place mai mult.Succes!

3 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Pretenas,si eu termin tot la stiinte sociale insa eu dau la relatii publice si sunt si eu vorbaret.succeshappy

| ellaells a răspuns:

Poti sa te gandesti si la Facultatea de Drept, cu toate ca trebuie sa stii sa te exprimi, sa citesti mult si sa stii sa aduci argumente... Daca zici ca te pricepi la istorie si geografie te poti gandi si la meseria de profesor, jurnalism, teatru... Mai gandeste-te, fa ce iti place happy

| Theuta a răspuns:

PR sau HR zic eu, daca ai terminat stiinte sociale, sau dreeeept! e o facultate pe care si eu as face-o cu placere happy