| SeByRaKa a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 10 sem. 2 la un liceu tehnic, pot sa ma transfer acum in timpul semestrului la o scoala profesionala?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da,se poate efectua acest transfer si in timpul anului scolar in curs!
Legea care reglementeaza printre altele si transferul elevilor, respectiv ROFUIP, permite, in mod exceptional, transferul elevilor in timpul anului scolar de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional--- vezi confirmarea in continutul Art.155, aliniatul (4),litera c) din ROFUIP la pagina 56 din link-ul :
http://laurian.ro/wordpress/wp-content/uploads/2016/09/ROFUIP-2016.pdf