| ShadowLoleris a întrebat:

Salut!
Știți dacă în București există cursuri de limba engleză americană?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
e doar PLIN
in balarii, vin morons, asta, mormons, pe strada, si ofera cursuri gratuite, doar ca la pachet o sa primesti si ideologia lor
https://goo.gl/maps/hPPDP9poqrmkZdab6

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, in Romania nu se invata decat limba engleza, stilul american.
Ca sunt destui care muncesc prin Anglia si vin in tara vorbind o engleza de balta, asta este alta poveste, dar profesorii te invata numai engleza cu pronunctie americana.

| ShadowLoleris explică (pentru Violleta2022):

Știu că ar fi decât de engleza britanică, nu cea americană

| Violleta2022 a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Engleza este scrisa la fel atat cea britanica cat si cea americana, cu aceleasi verbe, conjugari si declinari, doar pronunctia este diferita din cauza regionalismelor.

| ShadowLoleris explică (pentru Violleta2022):

Sunt foarte multe cuvinte diferite, dar cu același înțeles!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Nu la asta m-am referit, ci la accentul si pronunctia regionala.

| ShadowLoleris explică (pentru Violleta2022):

Păi mă interesează să învăț cuvintele americanilor, nu cele ale britanicilor, sau austranienilor, că și ei au diferențe! happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Cuvintele sunt aceleasi doar difera accentul si pronunctia lor.
In Romania se invata engleza americana "by default"
Iti spun din experienta, ca asa am invatat cu totii de la scoala generala pana la liceu (ori facultate), apoi dai testul IELTS sau Cambridge si iti iei certificare.
Eu am cetatenie australiana de 30 de ani si vorbesc fluent engleza dar cu accent american, ca cel australian nu mi-a placut niciodata.

| ShadowLoleris explică (pentru Violleta2022):

Aici te contrazic chiar dacă nu știu decât să număr în engleză și atât, chiar numere mari. Caută pe YouTube să vezi diferențele, că nici eu nu am știut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Mai baiete, nu poti sa ma contarzici, ca eu TRAIESC de 30 de ani in Australia, nu-i dau cu parerea din auzite ca tine!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Nu ma refer la jargonul (slang) englezesc ca ala este intr-adevar diferit la englezii din UK, scotieni, irlandezi, americani, australieni, caandieni, sud-africani ci la limba engleza -pura!