| Daryusxz a întrebat:

1. (Daca am picat traseul in data de 16.01. 2019 in ce data pot merge sa ma reprogramez?)2. (Si inca o chestie pe care nu am inteles-o, de ce a trebuit sa imi depun dosaru la scoala doar ca sa platesc 150 de lei?) Daca oricum iar il iau de acolo ca sa merg cu el la reprogramare. Am inteles ca mai trebuie sa fac 6 ore adica 3 sedinte corect? Instructoru cere 100 lei pe sedinta deci 300combustibil + 150bani ceruti cand pusai dosaru la scoala = 450 lei.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge la reprogramare incepand cu data de 1 februarie 2019.
In privinta sumelor cerute intreaba-l pe instructor, probabil sunt pentru cele 6 ore obligatorii si pentru al doilea examen.

| Daryusxz explică (pentru Ioandelasal):

La instructor trebuie sa ii dau 300 lei pe combustil pentru alea 6 ore, nu am inteles de ce a trebuit sa depun dosaru la scoala si sa imi ceara aia 150 de lei. In legatura cu data nu sunt sigur ca pe 1februarie deoarece citisem ca zile lucratoare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daryusxz):

Nu este adevarat, sunt zile calendaristice.
In legatura cu suma de 150 lei ti-am spus ca n-am de unde sti exact si sa-l intrebi pe instructor sau la scoala, presupun ca este pentru masina cu care vei sustine examenul.

| Violleta2022 a răspuns:

Reprogramarea poti sa tii-o faci peste 15 zile.
In cazul tau, dupa data de 1 februarie.
Bineinteles ca trebuie sa mai faci 6 ore de condus cu instructorul si ai grija sa-ti scrie pe fisa sau sa-ti dea ducument la mana, ca ai facut orele.
vezi ca, sedintele sunt de 1 ora, 1.5 ore sau 2ore. Multi instructori fac doar 1 ora sau 1.5, dar tu ai nevoie de minim 6 ore, nu de 3 sedinte.
Daca nu-ti permiti sa platesti acum cele 6 ore de sofat, amana examenul de traseu, pana la primavara, cand apuci sa strangi banii si sa faci orele impuse.

| Daryusxz explică (pentru Violleta2022):

"Dupa data de 1"am intrebat cand. cum sa faca 2 ore cu mine daca eu in 2 ore ii conduc 50 km+ cand normal ar fi 20km te mai opresti mai fumati o tigara in timp ce iti spune ce gresesti sa te mai relaxezi sa te poti concentra, nu e vorba de bani am intrebat doar ca alea 6 ore is 3 sedinte nu stiu ce voiam doar o confirmare restul detaliilor le-am dat sa inteleaga omu de ce trebuie sa platesc 150 lei cand pun dosaru ceea ce nu mi-ai raspuns si cand sa merg cu dosaru la reprogramare ceea ce stiam ca dupa 1 dar nu stiam data exacta, si mai imi dai si raspuns eronat ca faceam caterinca cu pamantu plat de ala care intrebase ca de ce nu sta cu capu in jos pe pamant la nu stiu ce pol, cand nici raspunsu tau nu e prea bun si eronat as zice.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daryusxz):

Normal este sa sofezi 1 ora, fara sa te opersti si fara sa fumezi nimic, ca tu esti pagubitul.
Ca-n loc de 30 de ore facute pana acum, ai facut corect 20, asa-i?
De aceea ai si pierdut traseul, ca nu ai avut destul de ore de condus.
Invata-te sa ceri sedinte de cate 1 ora, in felul asta, instructorul nu te va fraierii, sa ia pauze de fumat, plimbat sau oprit la cumparaturi, ca totul este pe banii tai.
Cat despre re-programarea traseului, chiar daca o faci la inceput de februarie, traseul il dai probabil martie sau aprilie.

Cat priveste pamantul plat, mai invata, ca te faci naibii de rusine cand scoti asemenea ineptii pe gura.