| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua zile am instalat windows xp si imi merge computerul foarte greu adica beculetul rosu de la unitate sta aprins non stop cand stau pe computer(nu stiu sigur daca beculetul este de la procesor sau hdd)iar jocurile de pe facebook nu imi merg si am incercat sa instalez Adobe shockwave player, imi arata ca sa instalat si totusi cand intru pe joc imi scrie ca nu este instalat.Ce sa fac? Nu am alt windows! Dau funda pentru cine ma ajuta, si am apropo am 1 gb ram, placa de baza gigabyte si ma gandeam sa imi iau rami de 4 gb cu speranta ca poate va merge mai bine voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| pbsolver a răspuns:

Ledul rosu reprezinta HDD activity led. cred ca adaugarea memoriei ram ti-ar rezolva problema. in cazul in care ramul este solicitat la maximum windowsul acceseaza memoria virtuala din HDD (care este extrem de slaba din punct de vedere al performantelor comparata cu o memorie ram). uneori nici procesorul nu-si face treaba. ce procesor ai? zi-ne tot restul configuratiei. ai incercat un check disk, sa nu cumva sa ai erori pe hdd?

| siriusblack98 a răspuns (pentru pbsolver):

Am procesor AMD Sempron(tm) 3600+

| pbsolver a răspuns (pentru siriusblack98):

Este un procesor foarte slab pentru cerintele celei mai recente versiuni de flash player (sempron 3600+ ruleaza la 2.0 ghz din cate imi amintesc si este un procesor single core)
cerinte flash player: http://www.adobe.com/products/flashplayer/tech-specs.html
apropo, tie iti trebuie si flash player, nu doar shockwave player. ce browser folosesti?

| siriusblack98 a răspuns (pentru pbsolver):

Chrome

| pbsolver a răspuns (pentru siriusblack98):

Chrome are flash integrat in el, nu e nevoie sa-l mai instalezi, se actualizeaza singur...e clar... upgrade time! happy

| siriusblack98 a răspuns (pentru pbsolver):

Si cum ii pot da upgrade?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cheama pe cineva daca tie- frica si scoate firele de la unitatea optica si baga-le iar.
Mai poti face asa: Scoti pc-ul din priza si il lasi vreo 10 minute si il bagi din nou.
Ca sa incercam si cum a zis celalalt user, check disk se face asa: Dai click pe urmatoarele:
My computer (open bineinteles)-local disk C-click dreapta proprietes-tools-chesck now.Bifezi ambele patratele si dai start. daca apare ceva scris, dai scheduled.Acum ai programat calc ca la repornire sa repare erorile singur.restartezi si lasi windows-ul sa-si faca treaba oricat este nevoie pentru a termina cei 5 pasi pana la 100%. Dupa aceea intra singur in desktop.
Eu raman tot la prima solutie. Scoti firele de la unitatea optica si le bagi din nou.Succes.

| pbsolver a răspuns:

N-am zis update, am zis upgrade. adica sa-ti schimbi componentele slabe sau depasite