| m3m3sje a întrebat:

Acuș am sa termin școala inclusiv examenul final și vreau sa lucrez timp de 2 luni (din August pana la sfârșit de Septembrie) intr-o țara ce îmi poate oferi un salariu de peste 2000€ pe luna și vreau sa va întreb pe voi, ce părere aveti? Ce riscuri exista și dacă cunoașteți un loc unde as putea merge fără sa fiu înșelat sau altele...

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este țară să îți ofere atâta. Vise.

| m3m3sje explică (pentru sadrian46):

M-am uitat la câteva anunțuri și am văzut destule care oferă peste 2.500€ și cazare asigurata.
M-ar interesa cineva care a mai fost sau a aplicat la un anunț de tipul acesta

| sadrian46 a răspuns (pentru m3m3sje):

Poți să îmi arăți și mie un asemenea anunț?
Pe ce meserie?
În ce țară?

| bmerry a răspuns:

Depinde despre ce fel de loc de munca este vorba. Având in vedere ca doar ce ai terminat scoala, presupun ca nu este vorba de vreo funcție de birou... In orice caz, orice prestare de servicii trebuie oficializată printr-un contract de munca. Astfel este legal și sigur atat pentru angajator, cât și pentru angajat. Dacă nu ți se oferă totuși contract de munca, propun sa-i ceri angajatorului un avans din suma promisa drept garanție. Asa mi se pare fair-play.

| sadrian46 a răspuns (pentru bmerry):

Și vezi bine, angajatorul o să îi ofere unui nou venit pe care nu îl cunoaște, imediat cum a sosit, niște bani moca. Utopie, ulogie.

| 012345678910bbb a răspuns:

După părerea mea și după propria experiența, ți-as recomanda sa nu te duci decât dacă ai cunoștințe intr-o anumită țara. Cineva care este deja acolo și ar putea sa te ajute cu diverse lucruri, cu acomodarea, cu un loc in care sa stai, un loc de munca. Dacă te duci singur, nu Cunoști pe nimeni și nu știi sigur dacă oferta de munca este buna. Nu este avantajos pentru tine, plus ca romanii din alte tari sunt foarte rai și rar dai de unii care sa te ajute. Sper ca te-am ajutat.