| GreyShaw a întrebat:

am câteva întrebări legate de,, Cum să mă îngraș "
În primul rând, sunt fumător, am 23 ani.
Încă de pe la 16 ani am rămas așa slăbuț, nu știu cum pot pune câteva kg în +, la 23 ani, cântăresc 55, 5 kg, arăt ca un puști de 16-17 ani, mănânc cred că odată sau de două ori pe zi.
Căteva sugestii?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că e foarte bine așa cum ești, nu-ți forța organismul.

| LPCTSTR a răspuns:

Lasa-te de fumat si ai sa te ingrasi...candva.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. Păi, la cât spui tu că mănânci, fii sigur că dacă continui în ritmul ăsta nu o să reușești să te îngrași. Încearcă să-ți faci un program de mâncat și mănâncă de 3 ori pe zi, recomandat ar fi să ai și 2 gustări între mese care pot să conțină fructe, dar în cazul tău sunt bune și dulciurile. Având în vedere că mănânci puțin, probabil stomacul tău nu mai e în stare să accepte mai mult, de aceea bine ar fi să mărești cantitatea de mâncare doar puțin câte puțin. Mai poți da și pe la fast food din când în când. Dar oricum, să ai un program de mâncat e cel mai important. Dacă vrei să crești și în masa musculară, du-te la sală, dar nu fă cardio, ci doar exerciții pentru tonifiere. Crescând în masa musculară, o să crească și kilogramele. happy

Probabil ar fi totuși și o greșeală de a ta. Nu știu cât fumezi, am fumat și eu, și știu că țigările îți țin de foame, mai ales dimineața dacă mai bei și o cafea pe lângă, nu-ți mai trebuie mic dejun. Deci probabil scăzând numărul de țigări fumate, vei reuși să mănânci mai mult. Sau măcar nu-ți începe dimineața cu o țigară, mănâncă ceva și abia apoi fumează. Și așa fă la fiecare masă. Baftă!