| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU!

Am citit pe internet ca daca porti cizme de cauciuc sau nu esti aproape de pamant, nu te poti electrocuta.Este valabil pentru valori mici de curent sau toate valorile, inclusiv un trasnet(de exemplu)?

Multumesc pentru raspuns!

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, tu crezi ca tot ce scrie pe internet este adevarat?

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Conductorii de electricitate sunt:apa, metalele, lemnul verde iar cele care nu sunt conductori pentru aceasta sunt:plasticul sau cauciucul, nemetalele si lemnul uscat.Insa cand vine vorba de trăsnet, nimic nu te poate ajuta deoarece corpul tau contine 70% lichid, ceea ce iti face corpul un bun conductor electric...la tensiune mica probabilitatea sa te electrocutezi este redusă, insa nu te risca! Meriti"a doua sansa"

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru FoxyM):

Bioxidul de siliciu este nonconducator de electricitate?winking

| FoxyM a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Salutare! Nu este conductor electric! Si pe viitor spune Di nu Bi la oxizi! O zi frumoasa!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru FoxyM):

Multumesc pentru informatia despre conductibilitate! Despre gramatica... as dori explicatii de specialitate cu argumente chimice

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru FoxyM):

La jumatatea ultimului secol din mileniul trecut SiO2 se numea bioxid de siliciu si era incadrat in categoria semiconductorilor

| FoxyM a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Salutare! DI si BI reprezinta de doua ori acel lucru, insa in prezent, in afara de Dioxid mai exista diasociere, disculpare, directionat si diaferent...nu cu bi...insa nu te pot obliga sa vorbesti cum tu nu doresti! O seara frumoasa!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru FoxyM):

Chimic te-am rugat. reprezentarea chimica a " bi" si a "di" oxidului de siliciu. poti sa ma scoti din bezna?

| FoxyM a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu exista chimic reprezentare! Di provine din limba engleza iar Bi din limba romana, foloseste-l pe care vrei! Gramatica are si legatura cu stiinta chimie!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru FoxyM):

Ahaaa; te contrezi doar de morul artei. OK
POATE ITI REVIZUIESTI FAPTUL CA M-AI APOSTROFAT FARA MOTIV!
Bafta deasa si succes!

| FoxyM a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tu vezi cum vorbesti? Si tot eu sunt de vina? Nu cred ca am facut asa o mare debandada asupra comentarilor tale! Daca nu iti pasa de cum vorbesti, nu comentai!